3p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Az elmúlt egy év folyamatos csökkenése után ismét javuló képet mutat a vállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait jelző K&H kkv bizalmi index, amely 8 pontos növekedést követően - 12 ponton áll. Az emelkedő tendencia mögött a közterhek, valamint a vállalati hitelkamatok változására vonatkozó negatív kilátások mérséklődése áll.

A hazai mikro-, kis- és középvállalkozások következő egy évre vonatkozó várakozásait jelző negyedéves K&H kkv bizalmi index 8 pontos emelkedést követően jelenleg - 12 ponton áll. Bár a mutató továbbra is a negatív tartományban maradt, ezzel együtt azonban az elmúlt háromnegyedévben tapasztalt folyamatos csökkenés megállt, és az index ismét emelkedésbe fordult.

"A javuló kilátások főként annak köszönhetőek, hogy jelentősen javultak a vállalati hitelkamatok emelkedésére vonatkozó várakozások. A jelenlegi 6 százalékos alapkamat-szint mellett a vállalkozások átlagosan 1 százalékot el nem érő kamatemelést várnak a vállalati hitelek esetében, ami gyakorlatilag a jelenlegi piaci kamatszintek változatlanul tartását feltételezi" - mondta el Németh László, a K&H kkv marketing főosztály vezetője.

"Emellett a közterhek növekedésére vonatkozó pesszimista várakozások is mérséklődtek, és immár azok a vállalkozások vannak túlsúlyban (53%), amelyek nem számítanak további közteher növekedésre, miközben az elmúlt negyedévhez képest 10 százalékponttal csökkent az emelkedést prognosztizáló vállalkozások aránya, ami jelenleg 38 százalékot tesz ki" – tette hozzá Németh László. A gazdaságpolitika megítélése ugyanakkor 5 pontot csökkenve - 17 pontos értékre romlott, folytatva az elmúlt két negyedévben tapasztalható trendet.

Pozitívan változott a beszállítói kapcsolatok megítélése is, amely mögött leginkább az áll, hogy a jelenleg átlagosan 20 napos kifizetési határidővel szemben a vállalatok 2 napos határidő növekedéssel számolnak az elkövetkező egy évre. Eközben a beszállítókkal kapcsolatos elvárások fontossági sorrendje lényegében változatlan maradt, továbbra is a minőség, az ár és a szállítási határidő a legfontosabb szempont a partneri kapcsolatok értékelése során.

A legutóbbi felmérés során a vevői kapcsolatokat illetve az uniós pályázati lehetőségeket ítélték meg legpozitívabban a vállalkozások. A kkv-k gazdasági helyzetét leginkább meghatározó vevői kapcsolatok optimista megítélése főként annak köszönhető, hogy az elmúlt negyedévhez képest átlagosan 2 nappal csökkent a vevői kifizetések határideje, amely jelenleg 32 nap, emellett a megkérdezett cégvezetők további 2 napos rövidüléssel számolnak.

Habár az uniós pályázatok megítélése továbbra is pozitív, ez főként az egy cégre jutó benyújtott pályázatok arányának emelkedése miatt van, mivel a pályázati források elérhetőségét a cégvezetők 40 százaléka továbbra is nehéznek tartja.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!