Általánosan bevett szokás – bár Magyarországon erre törvény nem kötelez, hogy tartós 7 Celsius fok alatt már téli gumiabroncsokkal szereljük fel autónkat. A szezonális gumicseréről pedig nyáron sem feledkezzünk meg. A tavasz elmúlásával, a tartós 7 Celsius fok feletti hőmérséklet beköszöntésével pedig ismét kedvenc nyári gumiabroncsainkat szerelhetjük a kocsikra.
Sok esetben nem csak az határozza meg, hogy milyen szezonális gumit vásárolunk, hogy azt milyen autóra vagy milyen vezetési stílus mellett kívánjuk felhasználni, hanem az is, hogy mennyibe kerül. A budget ár kategóriás, olcsóbb gumiabroncsok ugyan pénztárca kímélőek, ám a teszteredmények alapján kissé gyengébben is teljesítenek, mint drágább társaik.
A legdrágább, prémium nyárigumik azonban számtalan olyan funkcióval is rendelkeznek, amit egy városi autózás során talán soha nem is használna ki a járművezető és autója, ezért a középosztály kedvenc nyári gumijai az ár-érték arányban fantasztikus teljesítménnyel rendelkező középkategóriás márkák közül kerülnek ki.
Mi alapján válasszunk nyári gumiabroncsot?
Az autotire.hu ajánlása szerint mindenképpen válasszunk olyan nyári kerekeket, amelyek nem csak árukban kedvezőek, de megbízható gyártótól származnak és képesek jó teszt adatokat is felmutatni. A legismertebb független gumiabroncs tesztelők az ADAC, az ACE és az AutoBild ugyanis évente több alkalommal is górcső alá veszi a téli és nyári gumiabroncsokat különböző méretekben, összehasonlítva azt egymással.
Noha sokszor a papírforma érvényesül és a prémium kategóriás kerekek végeznek a dobogón, sokszor kerülnek ki a középkategóriás gumik is az ajánlott kategória elejére.
A legutóbbi ADAC nagy teszten 195/65 R15-ös méretben mérettették meg egymással a legismertebb gumiabroncs gyártók kerekeit, azonos körülménynek között. A tesztelés során mérték a száraz úton és a nedves úton való viselkedésüket, irányíthatóságukat és fékezési távolságukat, a vezetés közbeni komfortérzetet és zajszintet valamint az üzemanyag fogyasztást és a kopásállóságot is.
Az így kialakult ranglista aztán okozott meglepetéseket, mivel nem csak a prémium árkategóriás nagy gyártók kerültek vezetőbb pozícióba, mint a Continental vagy a Goodyear.
Milyen középkategóriás nyári gumit érdemes felszereltetni az autónkra?
A legfrissebb teszteredmények szerint a Pirelli Cinturato P1 Verde produkálta a legjobb eredményeket a nyári gumiabroncsok közül. A legjobb eredményeit nedves úton érte el és remekelt a zaj/komfort érzet kategóriában is. Őt sz
orosan követte a szintén középkategóriát képviselő Bridgestone Turanza T001 nagyon jó száraz úton mért eredményekkel és kiváló üzemanyag fogyasztással.
A prémium gumiabroncsokat ezután az ESA-Tecar Spirit 5 követte, amely még a legjobb gumiabroncsok közé bekerült 2017-ben a tesztelő cég szerint.
A 215/65 R 16 H gumiabroncs kategóriában a Goodyear EfficientGrip SUV teljesített legjobban, ám a középkategóriás Cooper Zeon 4xS Sport szorosan követte őt, hasonlóan jó száraz úton mért eredményeivel, illetve azonos üzemanyag fogasztásával.
A Firestone Destination HP pedig a verseny legjobban teljesítő száraz úton mért eredményét produkálta. Jól teljesített még a Nokian Line SUV és a Pirelli Scorpion Verde is. Az ajánlott kategóriában helyet kapott a Semperit Comfort-Life 2 SUV és az Unoroyal Rain Expert 3 SUV is. Ezekből az adatokból körvonalazódik, hogy a gumiabroncsok közül bátran választhatjuk a pénztárca kímélő, mégis nagy teljesítményt nyújtó közép ár kategóriás gumi márkákat.