4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy hétre rövidítené a vállalkozások beindítását a készülő uniós törvénycsomag, míg a kkv-k felé fennálló fizetési határidőt 30 napban állapítaná meg a jövő évtől, de szintén a tervek közt szerepel az Erasmus program kiterjesztése fiatal vállalkozókra. A törvénycsomagot érintő módosító indítványokat november 5-ig terjeszthetik be az érintett érdekképviseletek, jelentette be Herczog Edit EP-képviselő a szerdán Budapesten megtartott magyar kisvállalkozói csúcstalálkozón.

Habár a készülő törvénycsomag nem válságkezelésre készült, most mégis különösen időszerű a hatálybalépése. Jelenleg ugyanis csupán a Kisvállalkozói Charta védi a kkv-kat, amelynek azonban nincs törvényi ereje. A rendelkezések egy része jövőre, míg a tervezet más pontjai 2012-ig lépnek érvénybe. A tervezet vitája november 13-án lesz Brüsszelben.

2009-től várhatóan módosulni fog a késedelmes fizetésekre vonatkozó irányelv, 30 napban megállapítva a kkv-k felé fennálló tartozások kiegyenlítésére vonatkozó végső határidőt. Mester Zoltán, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) versenyképességért felelős szakállamtitkár arra tett javaslatot, hogy a 30 napos határidőt mindig csak az eggyel nagyobb kategóriába eső vállalkozások tekintetében lehessen érvényesíteni, így a mikrovállalkozás előnyt élvezne a kisvállalkozásokkal, míg az utóbbiak a középvállalkozásokkal szemben.

Szintén kiemelt helyen szerepelnek a javaslatban az állami támogatásokra vonatkozó jogszabályok, e téren egyszerűbb eljárásokra és csökkenő adminisztrációs költségekre számíthatunk, mutatott rá Herczog Edit.

Megszületik az egységes európai vállalat-kategória 

Az európai magántársaságok statútuma pedig lehetővé tenné az úgynevezett európai magántársaság (SPE) megalapítását, amely valamennyi tagállamban egységes szabályok alapján működhet, enyhítve a határokon átívelő tevékenységet folytató kkv-kra nehezedő terheket. Az SPE-forma választásával ugyanis a vállalkozó időt és pénzt takarít meg, mind a jogi tanácsadás, mind a menedzsment, illetve az adminisztráció tekintetében. Így lehetővé válik, hogy ne csupán a kkv-k 8 százaléka próbáljon szerencsét más tagállamban, véli az EP-képviselő.

A bürokrácia költségeit 2012-ig 25 százalékkal kívánják csökkenteni, amely Magyarország számára talán a legnehezebb feladat, hangsúlyozta Herczog Edit. „De muszáj tartanunk magunkat a kötelezettségvállaláshoz, ha el akarjuk érni, hogy egy új vállalkozás létrehozásához szükséges idő egy hétnél, míg a szükséges jogosítványok és engedélyek beszerzése egy hónapnál ne tartson tovább. Éppen ezt hivatott elősegíteni az egyablakos ügyintézési rendszer is.

Az adminisztrációs könnyítés elsősorban az új tagállamok, így a magyar vállalkozók versenyképességét javítja, annál is inkább, miután csak az elmúlt egy évben 300 ezerrel, vagyis 25 százalékkal nőtt nálunk a vállalkozások száma.

A törvénycsomag elősegítené továbbá, hogy a kisebbek is nagyobb számarányban vegyék ki a részüket a közbeszerzésekben. Noha a hatástanulmányok szerint 42 százalékban szerepelnek kkv-k Európa-szerte a közbeszerzési eljárásokban, több EP-képviselő erősen vitatja ezt a statisztikát.

Legkésőbb márciusra kiterjesztenék a jelenleg diákok számára elérhető Erasmus-programot a fiatal vállalkozókra, valamint a szakmunkásokra is, ezenkívül jogi tanácsadót is igénybe vehetnének a kkv-k az illetékes települési önkormányzatoknál.

Kötelező szakmai gyakorlat lenne a kkv-knál 

Herczog Edit szorgalmazza továbbá, hogy a jogalkotásban érintett minisztériumok dolgozói menjek gyakorlatra néhány kkv-hoz, annak érdekében, hogy első kézből tapasztalják meg egy kisebb cég működését.

A tagállamok felkérést kapnak arra, hogy a lisszaboni ciklus 2008-as megújítása keretében építsék be nemzeti reformprogramjaikba a kisvállalkozói törvényt, miközben a megvalósulását folyamatosan ellenőriznék. Parragh László, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke olyan tesztrendszer bevezetését kezdeményezi, amely szisztematikusan számot ad a törvénycsomag közvetlen hatásairól.

Tordas János, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetsége (VOSZ) képviseletében pedig az általános bankköltségek csökkentésére, és a jelenleg 25 százalékos pályázati intenzitás növelésére tett javaslatot.

„Ha meg akarjuk óvni a reálgazdaságot a válság hatásaitól, és azt akarjuk, hogy ne csökkenjen a vállalkozói kedv, akkor mielőbb el kell fogadnunk az adminisztratív terheket csökkentő, egyidejűleg a jogi szabályozást is lényegesen egyszerűsítő törvénycsomagot. A kis- és középvállalkozások vihetnek ugyanis újabb dinamizmust az európai gazdaságba. Rugalmasabbak, életképesebbek, mint a mammutcégek, így a világgazdasági visszaesés számos hatása elkerüli őket” – tette hozzá Herczog Edit.

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!