Újabb országokban szeretne kötött segélyhitelekkel megjelenni Magyarország. A célpontok között van többek között Macedónia, Albánia, Egyiptom, Mongólia, Üzbegisztán, s – a már teljesített után – hazánk szeretne egy új megállapodást tető alá hozni Boszniával, valamint Vietnammal és Indonéziával is. Van, ahol már voltak is puhatolózó, illetve előkészítő tárgyalások, írja a Világgazdaság.
A világ egyetlen deklarált exporttámogatásaként számon tartott konstrukció, a nemzetközileg szabályozott kötött segélyhitel a fogadó ország részére olyan kedvezményes kölcsönfelvételt jelent, amely a donorállamból származó áruk és/vagy szolgáltatások vásárlásához kötött. Magyarország 2003 óta alkalmazza ezt az állami támogatással nyújtható, kedvezményes hitelezési megoldást.
A válság hatására megnőtt a kötött segélyhitel jelentősége, ugyanis a krízis előtt voltak ennél jobb vagy közel ilyen jó kereskedelmi banki konstrukciók kifejezetten exportcélból, ám ezek mára eltűntek – mondta a Világgazdaságnak Garamhegyi Ábel, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium (NFGM) szakállamtitkára, külgazdasági kormánymegbízott. Költségvetési pénz van rá, és a vállalatok is érdeklődnek az ilyen szerkezetű projektekben való részvétel iránt – mondta a Világgazdaságnak a szakállamtitkár.