A leggyakrabban alapított társasági forma, a korlátolt felelősségű társaság jogi személyiséggel rendelkező gazdasági társaság, amely előre meghatározott összegű törzsbetétekből álló törzstőkével alakul. A törzsbetét mértéke minimum 500 ezer forint, amely vagyoni és nem vagyoni hozzájárulásból, apportból áll.
A nem pénzbeli hozzájárulás pedig bármilyen vagyoni értékkel rendelkező dolog, szellemi alkotáshoz fűződő vagy egyéb vagyoni értékű jog - ideértve az adós által elismert vagy jogerős bírósági határozaton alapuló követelést is - lehet. A tag munkavégzésre vagy más személyes közreműködésre, illetve szolgáltatás nyújtására irányuló kötelezettségvállalását azonban nem pénzbeli hozzájárulásként figyelembe venni nem lehet. Erre nem árt, ha odafigyelünk.
Ennél a formánál különösen kedvező, hogy a tag csak a vagyoni hozzájárulás megfizetéséért felel.
Az egyéni törzsbetét mértéke minimum 100 ezer forint, amely a befizetés után üzletrésznek minősül. A tagok törzsbetétei azonban különböző mértékűek is lehetnek. Még egy fontos kritérium a törzsbetéttel kapcsolatban, hogy forintban kifejezettnek és tízezerrel maradék nélkül oszthatónak kell lennie.
A cég bejegyzésére csak azután kerülhet sor, ha a bejegyzési kérelem benyújtásáig minden egyes pénzbeli hozzájárulásnak legalább a felét a társaság számlájára befizették. Ha a pénzbeli hozzájárulások teljes összegét a társaság alapításakor nem fizették be, a fennmaradó összegek befizetésének módját és esedékességét a társasági szerződésben kell meghatározni. A társaság cégbejegyzésétől számított egy éven belül azonban valamennyi pénzbeli hozzájárulást be kell fizetni.
A nem pénzbeli hozzájárulást a társasági szerződésben szabályozott időben és módon kell a társaság rendelkezésére bocsátani. Ha azonban a Kft. alapításakor nem bocsátották teljes egészében a társaság rendelkezésére, akkor ezt a társaság cégbejegyzésétől számított három éven belül teljesíteni kell.
Az üzletrész harmadik személynek történő átruházása azonban csak a társaság hozzájárulásával lehetséges. A tag halálával pedig az üzletrész átszáll a jogutódra.
A gazdasági társaság rendelkezik az üzletrésszel a tag kizárása, jogutód nélküli megszűnése esetén. A vagyoni hozzájárulás alól a tag nem mentesíthető.
A cégforma alapítását a társasági szerződés megkötésétől (aláírásától) számított harminc napon belül - bejegyzés és közzététel végett - be kell jelenteni a székhely szerint illetékes
megyei (fővárosi) cégbíróságnak. Ezt a határidőt érdemes betartanunk, mert a cégbíróság 50 000 forinttól 500 000 forintig terjedő pénzbírsággal sújthatja azt a személyt, aki ezt elmulasztja.
Ha a Kft. létrejöttéhez - a tevékenysége folytán - alapítási engedély szükséges, a cégbírósági bejelentést az engedély kézhezvételétől számított tizenöt napon belül kell teljesíteni. A gazdasági társaság a cégjegyzékbe való bejegyzéssel, a bejegyzés napjával jön létre. A cégbejegyzési eljárásban kötelező a jogi képviselet.
Ne feledjük továbbá, hogy 2008 júliusától csak elektronikusan lehet benyújtani a kérelmeket a cégeljárásban. Az egyszerűsített elektronikus cégeljárás illetéke 15 ezer forint, de számolnunk kell ezen felül az ügyvéd munkadíjával is, amely rendszerint 50-80 ezer forint körül mozog.
A Kft. legfőbb szerve a taggyűlés, amely többek között elfogadja a beszámolót, dönt az osztalékról, a pótbefizetésekről, valamint a tagok kizárásáról és a tisztségviselők megválasztásáról.
Az ügyvezetést az ügyvezető látja el, munkáltatói jogokat gyakorol, tagi nyilvántartást vezet, továbbá ő hívja össze a taggyűlést. Az egyszemélyes Kft.-ben mindezeket a jogokat egy személy képviseli.