5p

Leginkább a mikro- és kisvállalkozásokat sújtja a válság, ezért a kormány célja, hogy ezeknél a cégeknél támogassa a munkahelyek megtartását, a piacszerzést, illetve pénzhez juttassa azokat, amelyek kiszorulnak a banki finanszírozásból - hangzott el egy keddi konferencián. Az Új Magyarország Mikrohitel Program keretében például eddig már 1200 vállalkozás jutott forráshoz összesen 6,2 milliárd forint értékben.

(Mfor-montázs)

A legkisebb magyarországi vállalkozásokat gyakran extra kockázatosnak ítélik a bankok, ezért van szükség állami segítségre ahhoz, hogy ezek a cégek is hitelhez juthassanak. Az állami hitelprogramok népszerűsége egyre nő, a szakemberek pozitív visszajelzéseket kapnak a vállalkozóktól - hangzott el kedden a Microhitel Symposium nevű konferencián.

A válság legnagyobb vesztesei

"Itthon leginkább a kkv-kat érinti a mostani válság, ezek a cégek ugyanis elsősorban helyi piacra termelnek, alacsony a tőkeellátottságuk, sok esetben a kapcsolatok hiánya is nehezíti a működésüket" - mondta el a konferencián Varju László, a Nemzeti Fejlesztési és Gazdasági Minisztérium államtitkára. A politikus szerint éppen a fentiek miatt célja a kormánynak, hogy pénzhez juttassa ezeket a kisvállalkozásokat, segítsen a munkahelyek megőrzésében, illetve új piacok meghódításában.

A szóban forgó vállalkozások egyébként meghatározó szereplői a magyar gazdaságnak: az ország bruttó nemzeti össztermékének 50 százalékát állítják elő, illetve az alkalmazottak 70 százalékát foglalkoztatják. Ugyanakkor a bankok gyakran kockázatosnak ítélik őket, ezért van szükség arra, hogy az állam beszálljon a finanszírozásukba.

A minisztérium két fő eszközzel próbálja enyhíteni a cégek likviditási problémáit: egyrészt visszatérítendő hitelprogramokkal, másrészt pedig vissza nem térítendő támogatásokkal. Utóbbi kategóriában például támogatják az innovációt, a kutatás-fejlesztést, illetve az alkalmazottak képzését is.

"Egyszerre több hitelprogram fut párhuzamosan, jelenleg a fő cél, hogy a forgóeszköz-hiteleket ne csak bővülésre, hanem a működés finanszírozására is fel lehessen venni" - tette hozzá Varju László. A rövidtávú likviditási problémák áthidalására kiválóan alkalmas például a Széchenyi Kártya Hitelprogram, melynek keretében tavaly is több mint 100 milliárd forintot helyeztek ki.

"Külön kezeljük a hátrányos helyzetű kistérségeket, azonban ott a vállalkozások többsége nem képes hitelt felvenni, így összesen több milliárd forint maradt, amit nem tudtunk elkölteni" - emelte ki az államtitkár. A sikertelenség egyik oka az lehet, hogy sok cég még minimális önerőt sem tud felmutatni, ami szükséges lenne a hitelhez.

"A jövőben nagy szükség van a mikrovállalkozások együttműködésére, összefogására, hogy ne csak egymás legyőzésével tudjanak előbbre lépni, hanem közösen nagyobb munkákat is el tudjanak vállalni" - hangsúlyozta a minisztérium képviselője a konferencián.

1200 cégnek már segítettek


"2008 januárja óta mintegy 1200 cég kapott összesen 6,2 milliárd forintot az Új Magyarország Mikrohitel Program keretében, ez a program 2015-ig folytatódik összesen mintegy 50 milliárd forint értékben" - emelte ki előadásában Bátora László, a Magyar Vállalkozásfinanszírozási Zrt. vezértigazgató-helyettese.

A program elsősorban azokat a cégeket célozza meg, melyek kiesnek a banki hitelek köréből, akár a túlzott kockázat miatt nem kapnak elegendő hitelt. "A magyar cégek 70-75 százaléka semmilyen külső forrást nem vesz igénybe, míg külföldön ez az arány 15-20 százalék. hazánkban jellemző, hogy a cégek 1 százaléka rendelkezik a hitelek 33 százalékával" - vázolta fel a problémákat Bátora László.

Az alulfinanszírozottság oka, hogy ezek a cégek kockázatosak a bankok számára, gyakran kis összegű hiteleket szeretnének felvenni, ami külön nehezíti a helyzetet. "Magyarországon jellemző, hogy minél kisebb egy vállalkozás, annál nehezebben tudják kezelni a bankok" - mondta Bátora László. A szakember szerint a válság csak felerősítette a magyar kisvállaltok amúgy is jellemző alulfinanszírozottságát, bebizonyította, hogy van létjogosultságuk a támogatott hiteleknek, melyek átmenetet képeznek a vissza nem térítendő támogatások és a piaci finanszírozás között.

Az Új Magyarország Mikrohitel Program forrásaihoz ma országszerte 30 közvetítőn keresztül juthatnak hozzá a kisvállalkozások. A kormány célja, hogy 2015-ig összesen 8-10 ezer vállalkozás kapjon a mintegy 50 milliárd forintos keretből. A maximális hitelösszeg jelenleg 10 millió forint, ezt tavaly októberben emelték fel a korábbi 6 millióról. A hitelt beruházásra és forgóeszközre igényelhetik a cégek, fő vonzereje, hogy a kamata alacsonyabb, mint a jegybanki alapkamat, jelenleg 6-8,9 százalék között szóródik a hitelek kamata a közvetítők döntésének függvényében.

A program keretében azok a cégek juthatnak forráshoz, melyek kevesebb, mint tíz embert foglalkoztatnak, éves árbevételük nem haladja meg a 200 millió forintot, vagy frissen induló cégek. Önerőként rendelkezni kell a tervezett fejlesztés legalább 20 százalékával, a fennmaradó összegre lehet pályázni. A forrást 85 százalékban uniós pénzek jelentik, a maradék 15 százalék pedig költségvetési forrás.

Beke Károly

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!