4p

Két sikertelen próbálkozás után az állami vagyonkezelő eladta az értékes balatonszemesi ingatlant, ahova akár épülhet is a következő luxus társasház.

Lélekben már készülhetnek is a következő nagy építkezésre a balatonszemesiek, ugyanis harmadik nekifutásra sikeresen elárverezte a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) az Országos Mentőszolgálat balatonszemesi üdülőjét, derül ki az MNV árverési oldaláról. Ritkán látható nagy licitálás volt az ingatlanért, ami némileg meglepő eredménnyel zárult. Az üdülő állami tulajdonban volt, a mentősöknek pedig csak vagyonkezelői joggal rendelkeztek. 

Lapunk írta meg először, hogy az első árverést júniusban eredménytelenül zárták, akkor még 465 millió forintért árulták a 2200 négyzetméteres ingatlant, de nem érkezett licit. A júliusi második kiírásban már csak 350 millió forint volt a kikiáltási ár, vagyis 115 millió forintot engedtek az árból, de így sem akadt jelentkező. Aztán augusztus 6. és augusztus 8. között tartották a harmadik árverezést, ekkor már tényleg olyan nyomott árral, hogy sejthető volt, így már csak elviszi valaki az üdülőt: a licit mindössze 233 millió forintról indult. Tehát a kezdeti 465 millió forintos árhoz képest már csak ennek a fele is elég lehetett volna a vételhez.

Közel a víz, értékes a telek
Közel a víz, értékes a telek
Fotó: MNV

Az első ajánlatok már augusztus 6-án befutottak, de az igazán nagy csata augusztus 8-án bontakozott ki. A licitlépcső 500 ezer forint volt, tehát minimum ennyivel kellett több pénzt adni, mint az addigi legnagyobb ajánlat.

Végül 477, 5 millió forintnál ütötték le az árverést,

így az eredeti, júniusban becsült 465 millió forintnál is többért kelt el az ingatlan, amit

  • csupán egy parti sáv választ el a Balaton parttól,
  • a főépület jó műszaki állapotú; felújítása a 2010-es évek első felében történt,
  •  per-, teher- és igénymentes.

Ebben az esetben nem arról van szó, hogy egy évtized óta használaton kívüli, lerobbant állapotú balatoni üdülőt próbál eladni az állam, hanem egy folyamatosan használt és teljesen jó állapotban lévő ingatlant. Eléggé valószínű, hogy ennyi pénzt az adhatott, aki nem akarja megtartani az üdülőt, hanem bontás után egy társasházat építene rá, aminek mostanában nagy divatja van szerte a Balatonnál, de Balatonszemesnél főleg.

A mentősök volt üdülője a központi kikötől induló Ady Endre utcában található, ami a szemesi fürdőtelep egyik főutcájaként párhuzamosan halad a parttal. 

Az első szemesi villát, a Bagolyvárat, Vajdits Alajos ezredorvos építette romantikus stílusban 1898-ban. Ettől kezdve évente 2-3 villa épült. Már 1901-ben a törzsnyaralók kezdeményezésére a birtokos Hunyady gróf a telekvásárlást és az adásvételi szerződés megkötését csak akkor engedélyezte, ha az ingatlanvásárlót a választmány tagjai pártfogolták és referenciát vállaltak érte. A vezérelv az volt, hogy Szemes mindenkor egy családias jellegű telep az úri keresztény középosztály nyaralóhelyéül szolgáljon

- olvasható a Balatonszemesi Fürdőegyesület oldalán.

Ennek az arculatnak és hangulatnak egyre inkább vége van. Lapunk írta meg 2021-ben, hogy a Nagygyörgy Tibor által tulajdonolt és már a tőzsdén is jegyzett Biggeorge Property Zrt. érdekkörébe tartozó ingatlanbefektetési alap vette meg a kikötőnél lévő állami Hattyú kempinget egymilliárd forintért, ahova gigantikus, 153 lakásos lakóparkot épít. Balatonszemes központjában, közvetlen a vízpart mellett, az egykori Lido kemping helyén pedig épül már a harmadik társasház 85 lakással, amelyben 58 millió forintról indulnak az árak. Ebből is látszik, hogy mekkora üzlet lehet majd valakinek, hogy megszerezte a mentősök egykori üdülőjét 477 millió forintért.

Azt egy ideje már lehetett tudni, hogy a mentősök üdülőjét is eladná az állam. A Válasz Online írta meg tavaly nyáron, hogy a nyilvánosság kizárásával készült munkaanyag tanúsága szerint a Nagy Márton vezette minisztérium 74 darab értékes állami ingatlan, döntően tóparti üdülők eladására készül. A kormányfő szerint az a helyes, hogyha az állam nem foglalkozik üdülők fenntartásával, inkább fizetésemelést ad, hogy az állami szervek dolgozói tudjanak nyaralni, pihenni. Toma Lajos, a Mentődolgozók Önálló Szakszervezete elnöke korábban lapunknak elmondta: próbálták megmenteni az üdülőt, de nem jártak sikerrel.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!