A közlemény szerint az otthonteremtési támogatások 2024-re vonatkozó változása miatt már 16 százalékkal erősebb vevői aktivitást mértek az ingatlanközvetítő vállalatnál, ez azonban a tranzakciók számában várhatóan csak a következő hónapokban fog megjelenni. A cégcsoport nemzetközi pénzügyi márkája, a Credipass becslése szerint Magyarországon júliusban 53 milliárd forintos volumen becsülhető, ami az előző havi becsült adathoz képest 10 százalékkal erősebb hitelpiacot jelent.
Az erősebb hitelmutatókat elsősorban a májusi ingatlanpiaci fellendülés okozta, éves szinten azonban, bár lassuló ütemben, de továbbra is 42 százalékos mínuszban van a piac.
Ugyanakkor jelezték, hogy a változások első jelei már itt is érzékelhetők, a pénzügyi szakértők közreműködésével 2023 második negyedévében indított hitelügyletek mellé beadott családi otthonteremtési kedvezmény (csok) igények aránya országosan az előző negyedévi 25,6 százalékról 28,3 százalékra nőtt. A kedvezményt még biztosan kihasználni tervezők miatt pedig ezen a téren is további erősödés várható - olvasható a Duna House közleményében.
Széles választék, visszafogott kereslet és minimális áremelkedés jellemezte az idén az első negyedévben az ingatlanpiacot - közölte az ingatlan.com szerdán az MTI-vel. Az ingatlanhirdetési portál a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) első negyedéves adatai és több mint 250 ezer lakáshirdetés alapján rámutatott, hogy az év első három hónapjában több mint 30 százalékkal kevesebb használt lakás cserélt gazdát.
A közlemény idézte Balogh Lászlót, az ingatlan.com vezető gazdasági szakértőjét, aki elmondta az adásvételek számának csökkenése várható volt, a bizonytalan környezet és a magas hitelkamatok miatt. Az adásvételek száma a múlt év eleje óta negyedévről negyedévre csökken, az eladó lakóingatlanok kínálata viszont fokozatosan bővül. Ezért a szakértő arra számít, hogy idén 100-110 ezer lakás cserélhet gazdát, szemben a tavalyi több mint 130 ezres forgalommal.