Történelmi épület került közvetve a Gránit Alapkezelő Zrt. karácsonyfája alá: december 12-én ugyanis nyélbe ütötték, hogy az alapkezelő Diorit magántőkealapjához tartozó Liberty Alpha Kft. megvásárolta a Szabadság téren álló egykori Tőzsdepalotát a két korábbi tulajdonosától, a kanadai Tippin Corporation-től és az Optimum Asset Management-től. A vételárat nem közölték, de forrásaink szerint legalább 50 millió euróra tehető. A később eldöntendő funkcióktól függően – ágazati becslések szerint – legalább 150 millió euró lehet a felújítás és visszaalakítás, így a mértékadó számítások mai áron legkevesebb 200 millió euróra teszik a projekt teljes költségét. A Tippin 4,6 milliárd forintért vette meg az épületet az ÁPV Zrt.-től.
Azért írtuk a visszaalakítás kifejezést, mert az adásvételről szóló közleményben a Gránit Alapkezelő külön kiemelte, hogy „a tranzakcióval a Gránit Alapkezelő célja, hogy a Tőzsdepalotát olyan új funkcióval töltse meg, amely helyreállítja az épület ikonikus pozícióját a budapesti ingatlanpiacon és megőrzi történelmi jellegzetességeit.” Ez azt jelenti, hogy nagyon alaposan tanulmányoznia kell az 1905-ben Alpár Ignác tervei alapján elkészült historizáló stílusú épület, amelynek teljes alapterülete mintegy 50 000 négyzetméter. Speciális adottság a nagy belmagasság, főleg a két auláé, de korlátozza a mozgásteret az egyedi ablakkiosztás is. A teljes korszerű gépészet elhelyezése megerősített és felújított tetőzetet igényel.
Mikesy Álmos, a Gránit Alapkezelő elnök-vezérigazgatója szerint az évek óta üresen álló épület újjászületése és üzletileg fenntartható funkcióval való megtöltése a teljes belváros számára pozitív hatással bír majd, nemcsak építészeti, hanem gazdasági és turisztikai szempontból is.
Az üzleti funkciók mibenléte azonban még nem dőlt el. Több verzió is szóba kerülhet, mint ahogyan már mérlegelte egy iroda-hotel-kiskereskedelem hármasát a DVM Group, még a kanadai vevő 2006-os megjelenése előtt, de végül elállt ettől. Erről Kovács Attila, a magyar cég néhai vezetője azt mondta, hogy egy ilyen történelmi monstrumban nagyon ki kellett volna centizni a funkciókat, például irodának végül nem tartották alkalmasnak, hiszen a terület több mint negyede közös terület, ami egy ilyen projekt halála amiatt, hogy így a nettó terület jelentős részét nem lehet bérbe adni. A kanadaiak tervében egyébként szó volt még kiskereskedelmi funkcióról és egy kisebb közcélú részről is, többen a Robert Capa múzeumot gondolták oda.
Az irodák lehetséges bérlői között lehetnek nagykövetségek, globális ügyvédi irodák, vagy a pénzügyi szektorban működő nagyobb cégek. A bérleti díj forrásaink szerint természetesen a prémium kategóriába tartozna, vagyis mai áron legalább havi 25 euró lenne négyzetméterenként. Takács Péter, a Newmark VLK Hungary Kft. ingatlantanácsadó cég befektetési igazgatója szerint a mintegy 30 ezer négyzetméternyi bérbeadható területű ingatlannál az alábbi funkciókról lehet szó:
- iroda+luxuslakások
- luxushotel+ a földszinten éttermek, exkluzív üzletek+ luxus lakások a legfelső szinten
- tisztán luxushotel mintegy 200 szobával
- luxushotel+ a hotel által szolgáltatott luxus lakások
A legérdekesebb talán a legutolsó verzió, az ugyanis még nincs Magyarországon, de Nyugat-Európában és a tengerentúlon jól működik, mint üzemeltetési forma. Ha csak szálloda lenne, akkor még elférne ennyi új szoba a budapesti piacon, viszont a hotelhez nem tartozó üzletekkel és az éttermekkel az a gond, hogy túl kevés az elhaladó potenciális vevői tömeg.
„Ezért szenved egyebek mellett az Andrássy út is és ezért van az, hogy csak a Váci utcában lehet havi 100 eurót elkérni négyzetméterenként bérleti díjként, már a betorkolló utcákban sem. Valahogy ki kellene találni egy speciális témakört vagy szolgáltatási csomagot, amiket ezek az üzletek vagy vendéglátó egységek önálló márkaként tudnak felmutatni. Rossz példa, mert bezárt, de olyasmire gondolok, mint az Andrássy úton volt az Il Baccio” – fejtegette a szakértő.
Ha részben vagy egészben szálloda lesz végül a Tőzsdepalotából, akkor ez már a harmadik hotel lehet a Szabadság téren, ami Tiborcz István érdekkörébe tartozik. Két éve a tér déli sarkánál lévő 50 szobás egységet vette át üzemeltetésbe egy spanyol vállalattól, míg az északi oldalon felújított Adria Palota is hozzá tartozik, ott is valószínű a szállodai funkció.
Michael D. Tippin, a Tippin Corporation alapítója 2007-ben főleg irodákat és luxusüzleteket képzelt el ebben az ikonikus épületben. Az akkori Világgazdaságnak nyilatkozva inkább a történelmi műemléképületek felújításában szerzett tapasztalatára építve gondolt a hasznosításra, kevésbé volt elsődleges számára az üzleti szempontrendszer.
A Gránit Alapkezelő azt is kiemelte, hogy a funkciók megtalálása mellett a tervezést és a kivitelezést is felügyeli és elvégzi. Várható, hogy ehhez a vele eddig szorosan együttműködő építőipari cégeket veszi igénybe.
A Tőzsdepalota felújítása biztos több évig fog tartani, de ezzel a Szabadság tér közelebb kerülhet a teljes megújuláshoz. Addigra ugyanis elkészül a Magyar Nemzeti Bank felújítása (az átadást 2025 nyarára tervezik), vélhetően meglesz a BDPST Zrt.-hez tartozó Adria Palota végleges funkciója és elkelhet a még mindig piacon lévő volt CIB-székház.