A szakembert arról kérdeztük a bank által szerdán rendezett sajtóháttér-rendezvényen, hogy a külső körülmények hatására miként változhat az ingatlanfinanszírozáson belül az egyes szektorok aránya. Elmondása szerint jelenleg mintegy 50 százalék az irodák és a kiskereskedelmi ingatlanok aránya, jelentős még a hotelkitettség, de feljövőben van az ipari- és logisztikai szegmens, bár tudják, hogy az elmúlt hónapokban ez utóbbiban lassult a fejlesztési tempó és növekedett a kihasználatlanság, ami óvatosságra int minden finanszírozót.
Természetesen nagy reményeket fűznek a lakásprojektek hitelezéséhez a kereslet lassú növekedése és részben a kedvező hozamkörnyezet miatt. A hitelezés felfutását a második félévtől várják. Bár nem így fogalmazott, a bank elszántságából az következik, hogy nagyságrendekkel nagyobb hitelkihelyezést akarnak elérni.
„Már ott vagyunk több nagy lakásszámú projektnél és nagy potenciált látunk Budapesten egyebek mellett a XIII. kerület egyes részein, valamint Dél-Budán” - mondta az igazgató, amikor a területi fókuszról kérdeztük.
„Mennek-e vidékre? Bevállalnak-e akkora projektet, mint például Szegeden tették a 600 lakásos óriásberuházásnál?" - szegeztük Morvai Zsoltnak, amire ő azt felelte: azt a projektet sikerrel lezárták, de vélhetően ennél jóval kisebb projekt jöhet majd szóba, látván a kereslet fokozatos erősödését. Egyébként várhatóan nem hagyják ki sem a lakossági, sem a vállalkozói hitelezést Debrecenben, illetve egy-két másik vármegyeszékhelyen.
Morvai Zsolt megerősítette, hogy óvatosságuk a hotel szegmensnél is indokolt. Budapest egyre jobban teljesít a turizmusban, így egyes körzeteiben még van lehetőség finanszírozásra. Ahogy a lakások esetében, úgy a hoteleknél is fut még a Balaton és környéke. Bár a sikeres tavalyi év után már némileg lassul a fejlesztések üteme, növekvő pályára számítanak idén.
„A szálloda szegmensben szintén bővülés volt tapasztalható, de a költségemelkedés, a lassuló gazdasági aktivitás és a reálbérek mérséklődése kockázatot jelentenek a turizmus további növekedésére és a fejlesztések finanszírozására nézve” - fejtette ki a bankvezető.
A tájékoztatón közölték, hogy a gazdasági környezetből fakadó kitettségek kezelése érdekében az MBH Bank stratégiai tervet dolgozott ki, melyben alszegmensenként meghatározott szabályok vonatkoznak a különböző besorolású ingatlanfejlesztések hitelezésére. Úgy vélik, hogy idén segítheti a piacot az infláció és a kamatkörnyezet mérséklődése, illetve ezekkel párhuzamosan a belső kereslet és fogyasztás élénkülése.
A kiskereskedelmi szegmensben a plázastop és a kiskereskedelmi forgalom lassú helyreállása miatt nem mutatkozik jelentős tér a bővülésre, az irodáknál pedig látszik, hogy nagyon befékeztek a beruházók” – összegezte a különböző ingatlanfejlesztői területeken kirajzolódó tendenciákat az MBH Bank vállalati üzletági igazgatója.