Ki ad 10 millió forintot egyetlen négyzetméternyi új, vagy felújított lakásért Budapesten? Ezt a kérdést tehette fel az az ingatlanfejlesztő vagy építési vállalkozó, aki a hirdetési oldalak szerint még mindig vevőt keres az ingatlanokra. Beruházási döntésekor nyilván felmérte a keresletet, ami, kapaszkodjanak meg, létezik. Nem feltétlenül honfitársaink, hanem külföldi befektetők körében.
Mostani pillanatfelvételünkön hangsúlyozottan a nyíltpiaci adatbázisokból válogattunk. Természetesen tudjuk, hogy vannak közvetlenül az eladó és a vevő között létrejövő tranzakciók és olyanok is, amikben részt vesz valamilyen közvetítő, de maga az ingatlan nem kerül ki a széles nyilvánosság elé.
Fontos háttérinformáció lehetne, hogy mennyi ideje vannak a piacon a hamarosan ismertetett felsőkategóriás ingatlanok, de ez nem derül ki a hirdetésekből. Ez azért lehetne szempont, mert ha tudnánk, hogy már hónapok óta díszelegnek a portálokon, akkor ez alap lenne az alkuhoz. A közvetítők vagy maguk a tulajdonosok – ha nagyon sürgős nekik az ügylet vagy rájönnek, hogy túl magasra tették az árat – néha odabiggyesztik, hogy „árcsökkenés”, de itt ezeknél nem láttunk ilyen jelzést.
Elöljáróban pillantsanak rá az új építésű lakások átlagos kínálati árára, ezt az adatot az Otthon Centrum tette közzé július közepén.
Most tehát nézzük, mi az az ígért, ár szerinti toplista a fővárosban, ami a mindenki számára elérhető hirdetési portálok kínálata alapján állt össze!
Az első helyre egy 2,2 milliárd forintért (10,3 millió forint/négyzetméter) kínált saroklakás került. Az Erzsébet hídhoz közeli egyik épület legfelső szintjén található. Ne gondoljunk valami óriási ingatlanra, hiszen „csak” 200 négyzetméternyi a lakrész (3+fél szoba) és még a 25 négyzetméteres erkély sem mondható nagy tánctérnek. Előnye lehet persze az ingatlanos szakzsargonban csak elvehetetlennek hívott panoráma és az, hogy felújított. Azt nem tudjuk pontosan, mit takar a felújítás, de gyanítjuk, hogy korszerű a gépészet és különlegesek a felhasznált burkolóanyagok és szaniterek.
Kevésbé mélyen kell a zsebbe nyúlnia annak, aki a csaknem vele szemben, a Duna túlpartján, a Várkert Bazárhoz közel lévő és 1,59 milliárd forintért kínált otthont szeretné átíratni a nevére. Tavaly lett kész a lakás, rögtön oda érkezik a külön lift. A délkeleti tájolású, csaknem 400 négyzetméteres ingatlanban 5 szoba van, a nagy dobás a 100 négyzetméteres terasz, de például garázs nincs hozzá, a parkolóért 65 ezer forintot kérnek havonta. Nyugodjunk meg, a panoráma itt is elvehetetlen.
A bronzérmes egy Vörösmarty térhez közeli, két éve épült, vegyes funkciójú épület tetején lévő hajlék lett a maga 126 négyzetméterével. Nem mondhatnánk, hogy eltévednénk benne, a mai lakóparkok felső emeletein általában ilyen vagy ennél nagyobb lakások épülnek. A három szobáért és a 27 négyzetméteres teraszért 1,44 milliárd forintot kell letenni, vagyis a négyzetméterár 10,4 millió forint. Az viszont kétségtelen, hogy a belső kialakítás biztos top luxus, erre utal a hirdetés leírása is, viszont mivel nem akarunk semmit sem reklámozni, nem írhatjuk ide a felhasznált márkákat.
Ugyancsak Pesten, de annak az északi részén, a XIII. kerületbe kell elmennie annak, aki a negyedik helyezettre kíváncsi. Nos, a Vizafogón 1,4 milliárd forintért várja új tulajdonosát ez a már négyéves, 4 szobás, 6. emeleti lakás. Akár osztálytalálkozót vagy partit is lehet rendezni a teraszán, ugyanis az nem kevesebb, mint 275 négyzetméteres. Itt is a lakásba érkezik a lift (ennyi pénzért már elvárható), valamint 4,5 méteres a belmagasság. Viszont a parkolóért külön 6 millió forintot kell fizetni. A környék ugyanakkor nem olyan elegáns, mint a belvárosi másik két ingatlannál.
A top ötös csapat utolsó helyezettje egy rózsadombi lakás, amit viszont csak euróért lehet megvenni, a mostani árfolyamon 1,22 milliárd forint van az árcéduláján. Mit adnak ennyi pénzért? Pontosabban mit fognak adni, ugyanis csak 2026-ban lesz kész. Mintegy 150 négyzetmétert, ebbe négy szoba fér, dupla komfortos, kétszintes és liftes penthouse lakásként hirdeti az eladó. Ínyenceknek lesz benne privát wellness is. Nagy bulit itt is lehet rendezni a teraszon, mert az 225 négyzetméteres. A környék nem semmi, csupa nagykövetség, az utcák ennek megfelelően tiszták, sok a felvigyázó őr a külföldiek által használt közeli házak, villák és társasházak miatt is.
Tájékoztatásul belepillantottunk a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb, lezárt éveket tartalmazó tranzakciós adatbázisába. Ez a 2022-es adásvételeket rögzíti. Jöjjenek az akkor legdrágábbnak bizonyult budapesti utcák a többlakásos társasházak kategóriájában.
Jól látszik, hogy Buda lenyomta Pestet, noha sokan azt gondolták volna, hogy például az Andrássy út simán veri a Rózsadombot. Pont fordítva. Az első hat legdrágább utcából öt budai kerületben van, maga az Andrássy út a pesti középmezőnybe került. Érdekes, hogy még a IX. és a XIII. kerület legdrágább utcája is megelőzte. Az is szembetűnő, hogy mindössze hat fővárosi kerületben volt egymillió forint alatt az átlagár, azóta nyilván tovább szűkült ez a csoport, de ez csak november táján derül ki, amikor a KSH közli a 2023-as végleges adatokat.
A szintén a Klasszis Médiához tartozó Privátbankáron a Mennyit ér az ingatlanom? sorozat heti rendszerességgel foglalkozik az ingatlanok értékének meghatározásával a lakóingatlanoknál, illetve a kereskedelmi ingatlanoknál.