3p

Csatlakozzon az év egyik legfontosabb egészségügyi szakmai eseményéhez,
ahol a finanszírozási kihívásoktól kezdve a menedzserbetegségek kezelésén át egészen a legújabb digitális egészségügyi megoldásokig minden fontos témát érintünk!

Egészséggazdaság - Menedzser egészség 2025. március 27-én
Merkely Bélával, Kóka Jánossal, Kulja Andrással, Zacher Gáborral
és más neves szakértőkkel - jelentkezzen március 3-ig kedvezményes áron!

Részletek és jelentkezés itt!

Bayer Zsolt korábban amerikai pénzből lobbizott azért, hogy Magyarország amerikai fegyvereket vegyen.

Azt írja csütörtöki Facebook-bejegyzésében Rácz András Oroszország-szakértő, hogy Bayer Zsolt korábban amerikai pénzből lobbizott azért, hogy Magyarország amerikai fegyvereket vegyen.

 „Segítek a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak I. rész” felvezetéssel közzétett posztban a publicista egyik 2014-es cikkére hivatkozik, amelyben Bayer maga számol be arról, hogy 1995-ben húszezer dollárt kapott a Lockheed-Martin amerikai repülőgép- és fegyvergyártó cégtől.

A Rácz által kiemelt, Magyar Hírlap-cikkből vett idézet egészen pontosan így szól:

„1995-ben a Lockheed-Martin húszezer dollárt adott nekem az Amerika-sorozatom elkészítésére, ezért az F16-os repülőgépeket gyártó bázison kellett forgatnom és dicsérnem a terméket. Csak azért mondom, mert ha én 1995-ben megértem nekik ennyi pénzt, akkor vajon mennyit érnek nekik a döntéshozók?”

Amerikai pénzből lobbizott Bayer - állítja az Oroszország-szakértő
Amerikai pénzből lobbizott Bayer - állítja az Oroszország-szakértő
Fotó: Pixabay

Ennek előzménye, hogy a kilencvenes évek közepén a Magyar Honvédség légierejénél 1993-ban léptek szolgálatba a szovjet államadósság fejében kapott MiG-29-es vadászrepülőgépek, de a NATO-csatlakozás szándéka és Oroszország mint alkatrész-ellátó kiszámíthatatlansága miatt már ekkor rendszeresen felmerült, hogy korszerűbb, nyugati váltótípusra lesz szükség. Egészen az utolsó pillanatig az amerikai F-16-os tűnt befutónak, végül az első Orbán-kormány a Gripenek mellett döntött, mondván, hogy az ajánlat jóval kedvezőbb volt az országnak, és az akkori helyzetben nem akartak túl sok pénzt kiadni vadászgépekre.

Rácz azt írja, nem csoda, hogy a jelentős nyugati hadiipari vállalatok is igyekeztek megragadni a lehetőséget – ennek része lehetett a Bayer által leírt, Lockheed-Martin által adott megbízás is.

„Szuverenitásvédelmi oldalról fontos tisztázni: Bayer az ország biztonsága szempontjából kulcsfontosságú, tényleg stratégiai ügyben (haditechnikai beszerzés) képviselte egy külső hatalom érdekeit”

– írja a bejegyzésben Rácz, hozzátéve, hogy a cserébe járó húszezer dollár akkoriban itthoni mércével óriási összegnek számított, körülbelül egy budapesti lakás ára volt. 

Nem arról volt szó tehát, hogy két lenszoknyás civil elárvult kiskutyákat tutujgatott és ehhez esetleg kaptak három dollár ötven cent külföldi támogatást… hanem arról, hogy Bayer azért lobbizott, hogy egy, a Magyar Honvédség képességeit évtizedekre meghatározó kérdésben (milyen vadászrepülőgépet vegyünk) az USA-nak kedvező döntés szülessen.

Posztját azzal zárja, őszintén bízik „a Szuverenitásvédelmi Hivatal mindenre kiterjedő, alapos, tisztességes vizsgálatában.”

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!