5p

Politikai viták, háborúk, elnyomás … könnyű reménytelennek és tehetetlennek érezni magunkat, amikor azt látjuk, ahogy ezek a sötét erők felülkerekednek. Vajon bármelyikünk érdemben változtathat-e bármit is ennyi pusztítással szemben?

Tekintettel a világ problémáinak nagyságrendjére, úgy tűnik, hogy az emberi kapcsolatok és szolidaritás apró cselekedetei, amelyeket mi irányítunk, olyanok, mintha sebtapaszokat tennénk a golyó ütötte sebekre. Vajon túl naivnak tűnik azt képzelni, hogy ezek a kis tettek bármiféle globális változást hozhatnak?

„A kutatások azt mutatják, hogy az egyéni kedvesség és az emberi kapcsolatok tényleg valódi hatást gyakorolhatnak a globális változásokra. Ez több szinten is igaz: az egyének, az emberek és intézmények, valamint a kultúrák között” – mondja Dr. Liza M. Hinchey pszichológus, az emberi kapcsolatok kutatója.

Ez az úgynevezett relációs mikroaktivizmus a változás igazi ereje – és a reménytelenség igazi ellenszereként szolgálhat, mert a globális problémákkal ellentétben ezeket az apró cselekedeteket az egyének irányítják.

Ha mindenki belátná ezt az igazságot, könnyű lenne megmenteni a világot
Ha mindenki belátná ezt az igazságot, könnyű lenne megmenteni a világot
Fotó: Depositphotos

Az elmélet a kapcsolatainkban válik valósággá

Elméletileg azt az elképzelést, hogy a kis, ember-ember közötti kommunikációk nagy léptékű hatást fejtenek ki, azzal magyarázzák, amit a pszichológusok kognitív disszonanciának neveznek: ez az a kényelmetlen érzés, amelyet akkor érzünk, ha valamilyen új információ vagy tapasztalat ellentmond a korábbi elképzeléseknek vagy ismereteknek, és belső feszültséget élünk át.

Például képzeljünk el két embert, akik kedvelik egymást. Az egyik úgy véli, hogy az éghajlatváltozás elleni küzdelem kulcsfontosságú, a másik pedig azt, hogy az éghajlatváltozás politikai trükk. Fellép a kognitív disszonancia: kedvelik egymást, de nem értenek egyet.

Mivel az emberek egyensúlyra vágynak, minél jobban szeretik egymást, annál motiváltabbak lesznek arra, hogy meghallgassák a másikat.

Tehát minél jobban erősödik az emberek közötti kapcsolat, annál valószínűbb, hogy együtt fog érezni a tőle eltérő egyéni nézőpontokkal. Ha ezek az erőfeszítések kollektívak, növelhetik a megértést, az együttérzést és a közösséget az egész társadalomban. Az olyan kérdések, mint a háború és az elnyomás, mindent elsöprőnek és elméletinek tűnnek, de valósággá válhat a róluk való eszmecsere, ha kapcsolatba lépünk valakivel, akit ez érdekel.

Az emberi kapcsolódás apró mozzanatai változást érhetnek el

Számos tanulmány támasztja alá, hogy az ember-ember közötti kapcsolódási pontok nagyobb léptékű változásokra is képesek. Például az Egyesült Államok politikai megosztottságát tanulmányozó kutatók azt találták, hogy az önmagukat demokratának vagy republikánusnak valló résztvevők „nem szerették” a másik csoportba tartozó embereket, nagyrészt a másik erkölcsére vonatkozó negatív feltételezések miatt. A mindkét csoportba tartozó emberek arról is beszéltek, milyen fontosak számukra olyan erkölcsi normák, mint a tisztesség, a tisztelet, a hűség és a vágy, hogy kárt tegyenek a másikban.

Annak ellenére, hogy a résztvevők úgy gondolták, nem kedvelik egymást a politika alapján, mindannyian értékelték azokat a tulajdonságokat, amelyek előnyösek egy kapcsolatban.

„Minél többen bizonyítják egymásnak tetteikkel, hogy hűséges barátok és közösségtagok, annál inkább tompíthatják a nagyszabású társadalmi és politikai nézeteltéréseket” – jelenti ki a pszichológus.

Szerinte még meggyőzőbb egy másik tanulmány, ami jóval érzékletesebb nekünk, magyaroknak. Azok a magyar és román diákok, akik korábban egymással szembenálló társadalmi csoportokhoz tartoztak, azt mondták, mivel erős baráti kapcsolatban állnak egymással, javuló tendenciát észleltek a másik csoport felé. Az utóbbiba tartozó emberrel kötött barátságuk visszavetette a saját csoportjukoz való viszonyulásukat.

A kapcsolatok ápolása kis léptékben, de erőteljes hatással van a nagyszabású feszültségek csökkentésére.

Egy másik tanulmányban a kutatók azt vizsgálták, milyen előítéleteink vannak egy olyan közösséggel szemben, amelyhez nem tartozunk, kívülállók vagyunk. Arra kérték a résztvevőket, reflektáljanak egy általuk ismert személy pozitív tulajdonságaira, vagy a sajátunkéira. Amikor a résztvevők valaki más pozitív tulajdonságairól írtak, nem pedig önmagukról, kisebb előítéletről számoltak be egy külső csoporttal szemben. Fontos látni, hogy az előítéletek helyett a másik megbecsülése felé mozdultak el. Tehát a face to face kapcsolatok megváltoztathatják a személyes attitűdöket. De vajon valóban hatással lehetnek-e a társadalmakra?

A törődés egy felfelé ívelő spirálba húzhat be

Minden ember be van ágyazva a saját környezetébe a körülötte lévő emberekkel és világgal, amit a pszichológusok szociális ökológiának neveznek. Az együttérző változás bárki társadalmi ökológiájának a szintjén hatással lehet az összes többi szintre, egyfajta pozitív visszacsatolási hurok vagy felfelé ívelő spirál formájában.

„Hihetetlen, mennyit haladhatunk a kölcsönös megértés felé azzal, hogy egyszerűen törődünk egymással. De mik azok a kis kapcsolódási pontok, amelyek erősítik a kapcsolatokat, a közösségeket, és befolyásolják a társadalmakat?” – teszi fel a kérdést Dr. Hinchey.

Klinikai munkájában a szándékos közösségépítés modelljét használja terápiaként súlyos mentális betegségekből felépülő embereknél. Véleménye szerint, ha a szándékos közösségépítés képes kezelni az emberi psziché leggyengébb állapotait, ebből az is következhet, hogy egy ilyen metódus az emberi társadalmak legrosszabb állapotainak kezeléséhez is hozzájárulhat.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!