A dél-koreai SK akkumulátorgyártó vállalat komáromi és iváncsai üzemeiben hónapról hónapra csökkenti dolgozóinak létszámát, miközben a gyártási kapacitás messze elmarad a tervezettől – írja a Telex. Az elmúlt egy évben több mint ezer külsős és több mint ötszáz saját alkalmazottjától vált meg, és jelenleg a logisztikai részleg dolgozóit szervezné ki egy külső cégbe. A vállalat nem cáfolja azokat a híreket, amelyek szerint akár be is zárhatja komáromi üzemét.
Kedden a
A cég dolgozói szerint először a bérelt munkaerőt bocsátották el, majd a belsős dolgozók elbocsátása kezdődött el. A Telex forrásai szerint sok esetben apró fegyelmi vétségekre hivatkozva mondanak fel az alkalmazottaknak. Egy munkavállaló úgy fogalmazott: „Minden apróságért kirúgják az embereket.”
A leépítéseket a vállalat forrásai szerint úgy ütemezik, hogy elkerüljék a csoportos létszámcsökkentés hivatalos bejelentését. „Havi harminc ember elbocsátása már csoportos létszámleépítésnek számítana, ezért az SK ügyel arra, hogy havonta legfeljebb 29 főt bocsásson el” – állította egy forrás.
Február elején a komáromi gyár logisztikai részlegének dolgozói arról kaptak tájékoztatást, hogy egy külső, szintén koreai cég veszi át őket, de végkielégítés és jogfolytonosság nélkül. Egy érintett így nyilatkozott: „Vagy aláírjuk az új szerződést, és akkor próbaidősként kezdünk, vagy közös megegyezéssel távozunk, de végkielégítést semmiképp nem kapunk.” A Vegyipari Dolgozók Szakszervezete szerint ez jogellenes lehet, és ha a dolgozók hozzájuk fordulnak, jogi segítséget nyújtanak nekik.
A Telex értesülései szerint a komáromi gyár teljes bezárása is lehetséges, a dolgozók szerint a jelenlegi megrendelések április-májusban kifutnak, és egyelőre nem kaptak új gyártási megbízásokat. Az SK a lap megkeresésére azt közölte, hogy gyárai továbbra is működnek, és „az elektromos járművek piaci viszonyainak megfelelően folyamatosan optimalizálják” a termelésüket.
A Külgazdasági és Külügyminisztérium a Telex kérdéseire válaszolva közölte, hogy az SK tavaly még nem épített le annyi dolgozót, hogy amiatt vissza kelljen fizetnie a korábban neki megítélt állami támogatás egy részét. Az elbocsátásokra és az esetleges gyárbezárásra vonatkozó kérdésekre azonban nem reagáltak.