A Pénzügyminisztérium ma ismertette új rendelettervezetét az adózási szempontból nem együttműködő államok listájának módosításáról. Az új listán Oroszország is szerepel, több klasszikus offshore adóparadicsom mellett, amelyekkel szemben szigorú szankciókat vezethetnek be.
A módosítás célja, hogy az uniós frissítéseknek megfeleljen a magyar jogrend, valamint hogy az adóelkerülés elleni küzdelem hatékonyabbá váljon, és a nemzetközi adózási normák betartását ösztönözze – írja a Portfolio.
Az adózási szempontból nem együttműködő országok és területek európai uniós jegyzéke az adókijátszás és adókikerülés elleni küzdelmet szolgáló uniós munka részét képezi – tájékoztat honlapján az Európai Tanács.
Az adózási szempontból nem együttműködő államok olyan országokat jelentenek, amelyek nem tartják be a nemzetközi adózási normákat és előírásokat, például nem biztosítják az információcserét vagy az adóelkerülés elleni intézkedéseket. Ezeket az országokat gyakran adóparadicsomként emlegetik, mivel a vállalatok és magánszemélyek alacsony vagy nulla adóterheléssel tudják elkerülni az adófizetést, és a végső tulajdonos rejtve maradhat.
Oroszország is a feketelistára került
Az Európai Unió évente frissíti listáját a tiltólistás országokkal, és a magyar pénzügyminiszter, Varga Mihály most bemutatta a rendelettervezetet, hogy a magyar lista összhangban legyen az unióssal. A következő országok szerepelnek a lajstromon:
- Amerikai Szamoa
- Amerikai Virgin-szigetek
- Anguilla
- Antigua és Barbuda
- Fidzsi-szigetek
- Guam
- Oroszország
- Palau
- Panama
- Szamoa
- Trinidad és Tobago
- Vanuatu
Az új lista több változást is hozott a korábbihoz képest. Oroszország például 2023 óta szerepel a listán, a szankciók következtében. Ugyanakkor idén februárban lekerült a Bahama-szigetek, Belize, a Seychelle-szigetek, valamint a Turks- és Caicos-szigetek az uniós jegyzékről.