Az olimpiai falu már felkészült a napi sok ezer vendég kiszolgálására, naponta ötszáz féle fogással igyekeznek csillapítani a bajnokok és a kísérők éhét. Párizsban persze a gasztronómia magas szintjét eleve elvárja az ember – de ez az alkalom most nem a klasszikus Beuf Bourguignon vagy a Foie Gras ünnepe.
Napi 40 ezer adagot főznek
Az insidethegames.biz portál szerint az olimpiai faluban naponta mintegy 40 ezer adag étel elkészítését tervezik a francia házigazdák. Ezek feltálalását persze csak svédasztalos szisztémában lehet megoldani. Az étlapot a speciális diéták, étkezési szokások és vallási szempontok figyelembe vételével alakítják ki. Az étkező befogadóképessége 3500 fő lesz.
Vessünk egy pillantást a régi olimpiák konyhaművészetére! A II. világháború után nem bízták a véletlenre a magyar küldöttség étkeztetését, a legnevesebb hazai séfek utaztak ki a csapattal a versenyek helyszínére. 1948 és 1960 között Venesz József mesterszakács, gasztronómiai szakíró, minisztériumi osztályvezető volt a magyar sportolók főszakácsa az olimpiai játékokon, akit a csapat sikerében egyenrangú partnernek tekintettek.
A kínálat nemcsak pörköltből állt
Akkor még nem voltak sztárok és képernyős celebek a séfek, tévé és internet híján legfeljebb az elegáns helyekre járó közönség ismerhette Venesz József nevét, no meg a szakma. Ma már díj is viseli a nevét. Karrierje páratlan volt, különösen azokban az időkben: 1934-től Budapesten a New York, a Kárpátia, a margitszigeti Palatinus és a Hungária Szálló szakácsa volt. 1937-ben Milánóban egy nemzetközi fogásokat kínáló étterem magyar konyháját vezette, majd Abbáziában éttermi konyhafőnöki posztot töltött be. Az olimpiai megbízások mellett 1958-ban a Brüsszeli Világkiállításon a magyar éttermet irányította. Az olimpiai magyar étlap annak idején persze nemcsak a pörköltről a töltöttkáposztáról vagy a gulyásról szólt, hanem könnyű fogásokról, párolt fehér húsokról, salátákról, kalóriaszegény ételekről is.
Amint a Magyar Olimpiai Bizottság illetékesétől megtudtuk, idén nem utazik magyar séf az olimpiára, hogy „etesse” sportolóinkat, ez újabban nem is szokás. Hogy a külföldi csapatok hoznak-e magukkal szakácsokat, arról még nincs információ.
Az edzők is figyelik, ki mit tehet a tányérjára
Más kérdés persze, hogy az edzők mindig speciális étrendet írnak elő a versenyzőknek, hiszen nyilvánvalóan eltérő ételtípusokat és kalóriamennyiséget kíván egy törékeny tornászlány, vagy egy kétméteres vízi labdázó. Ezen belül is, ahány edző, illetve mentori és szponzori csapat, annyiféle a „belső”, speciális menü. Alaposan megnézik majd, hogy a futballpályányi olimpiai étterem svédasztalairól mit tehetnek pártfogoltjaik a tányérjukra, azon belül is, milyen étkeket a felkészülés idején, illetve a verseny napján. A különféle – legális - étrendkiegészítők persze titkosak, hiszen szerepet játszhatnak akár egy érem megszerzésében is.
Ami a párizsi menüt illeti, ötszáz receptet dolgoztak ki, amelyek a világ globális konyhaművészetét képviselik. Amint azt több online fórum hírül adta, a sportolói étlapon nem fog szerepelni idén sült krumpli és hamburger. Az olimpiai játékok krónikája azt is feljegyzi, hogy Londonban a sportolók még kóstolhattak effélét, 2012-ben ugyanis a NOB főszponzora a McDonald's volt – ettől is függhet tehát a menü.
A jelszó: legyen vegán és fenntartható
A legendás francia konyha leghíresebb fogásaira most ne számítsunk, jóllehet, a gallok nagy húsfogyasztók, a világranglista előkelő helyén szerepelnek ezen a téren. De most inkább a vegán trend és a fenntarthatóság felé hajlik majd a kínálat. Egyes források szerint az ételválaszték egyharmada vegán lesz, olyannyira hogy a Beuf Bourguignon nem marhából készül majd, hanem zöldségekből.(Hogy ehhez mit szólnak a konyhaművészetükre oly büszke, és annak tradícióit görcsösen őrző franciák, arról nem szól a fáma.) Az olimpia honlapja szerint a nemzetközi fogások között helyet kap például vegetáriánus muszaka is. A Nestlé a párizsi olimpia szponzoraként húsmentes hamburgereket, falafelt, növényi alapú nuggetset és vegán „tonhalat” szállít majd a francia fővárosba – tájékoztatta az olvasókat az olimpia honlapja.
Mára a világ konyhaművészete globalizálódott, ezt tükrözi az olimpiai falu éttermének étlapja is, amelyen a legnépszerűbb ázsiai, karibi vagy afrikai ételek szerepelnek, illetve olyan klasszikusok, mint a néhol Budapesten is kóstolható saksuka. Ami pedig a fenntarthatóságot illeti, a vendégek ezrei elmosható tányérból fognak enni, a korábban megszokott eldobható műanyagok helyett. Ez nem újdonság, már Rióban is gyakorlat volt.
Alkoholt egy kortyot se
A világ konyháinak reprezentálása és a viruló globalizáció mellett persze az olimpia mégiscsak a francia gasztronómia ünnepe lesz. A leghíresebb, Michelin-csillagos séfek dolgoznak majd itt, akik ezúttal sem hagyják otthon a kreativitásukat. Az „egyszerű” croissant-t, Amandine Chaignot articsókával és szarvasgombával fogja állítólag megbolondítani. Az olimpia faluban pékséget is felállítanak, hogy ne csak a baguette-t, hanem a többi autentikus francia kenyérfélét és süteményt is megkóstolhassák a sportolók és kísérőik.