A parlament Igazságügyi Bizottsága – illetve annak kormánypárti többsége – nyolc igen és három nem szavazattal elfogadta a választási törvények módosításáról szóló törvénycsomagot. A képviselők a javaslatot mindössze az előző este kapták kézhez, és a bizottsági döntést követően azt benyújtották az Országgyűlés elé. A módosítás értelmében a fővárosban az eddigi 18 helyett 16 választókerület lesz, vagyis két egyéni képviselővel kevesebb jut be az Országgyűlésbe, ami érzékenyen érintheti az ellenzéket, mivel 2022-ben 18-ból 17 körzetet ők nyertek.
A változtatások Pest vármegyében is növelik a választókerületek számát 12-ről 14-re, továbbá Fejér és Csongrád-Csanád vármegye beosztása is módosul. A javaslatot a parlament igazságügyi bizottsága kedd délelőtt tárgyalja, miközben a bizottsági tagok csak hétfő este kapták meg a 65 oldalas dokumentumot.
A hír eljutott a nemzetközi sajtóba is. A német Tagesspiegel a dpa hírügynökségre hivatkozva felidézi, hogy a módosítások értelmében Budapesten a jelenlegi 18 helyett csak 16 egyéni választókerületi mandátumot osztanak ki. Ezzel szemben Pest megyében a mostani 12 helyett 14 mandátumot lehet elnyerni.
László Róbert, a Political Capita elemzőközpont választási szakértője a lapnak azt mondta: még a budapesti agglomerációban tapasztalható népességmozgások figyelembevételével sem indokolható a fővárosi mandátumok csökkentése.
A Tagesspiegel felidézi, hogy a Fidesz 2010 óta van hatalmon, „korábban is többször módosította a választási törvényeket a választások előtt, hogy előnyt biztosítson magának. Ilyen lépés volt például a szomszédos országokban élő etnikai magyarok választójogának megadása, a választókerületek határainak átrajzolása és a fiktív lakóhelyek bejegyzésének szankciómentessé tétele.”
„Noha a következő választásokra csak 2026 tavaszán kerül sor, Orbán környezetében idegesség tapasztalható. Ez februárban erősödött fel, amikor a korábban a Fideszhez tartozó Magyar Péter szakított a párttal, és Orbán kihívójaként lépett színre” – áll a cikkben.
A Fidesznek kedvez a választókerületek átszabása
A Süddeutsche Zeitung arról ír, hogy a 2022 áprilisi kétharmados győzelem óta jelentős változások történtek a magyar politikai színtéren. Orbán Viktor mellé komoly kihívó lépett fel Magyar Péter, a Tisza Párt vezetője személyében, akinek támogatottsága a közvélemény-kutatások alapján már megelőzi a Fideszt. Időközben a parlament igazságügyi bizottsága újabb választási törvénymódosítást hagyott jóvá, amely – Orbán kormányzása alatt már nem először – ismét a választási rendszer átalakítására irányul. A Fidesz kétharmados parlamenti többsége miatt a javaslat elfogadása gyakorlatilag biztosra vehető. A cikk felidézi, hogy a módosítások értelmében átszabják Budapest választókerületeit. Az indoklás szerint a főváros népessége csökken, miközben egyre többen költöznek vidékre.
„A politológusok ezt gerrymanderingnek nevezik, vagyis a választókerületek határainak olyan átalakításának, amely maximalizálja az adott párt esélyeit. A Fidesz szemszögéből nézve ez teljesen logikus, hiszen a főváros, Budapest, amelynek vezetője a baloldali Karácsony Gergely, hagyományosan az ellenzékhez húz. Orbán új, erős ellenfele, Magyar Péter, az európai parlamenti választáson hatalmas mozgósítást hajtott végre itt. A Fidesz vidéken erősebb, ezért az ellenzéki Budapest mandátumainak áthelyezése az agglomerációba Orbánnak kedvez” – fogalmaz a szerző.
A cikk arra is kitér, hogy a Magyar Péter jelenleg vidéki köúton van, és bár egy lehallgatási botrányban – amelybe volt barátnője is belekeveredett – érintett, ez eddig nem okozott neki olyan súlyos károkat, mint ahogyan azt várni lehetett – mondta Hermann Veronika, az ELTE újságírás tanára.
„Támogatói szemében előnyt jelenthet, hogy azt állítja, Orbán emberei fenyegetik” – fogalmazott.
„Orbán pártja a választási törvényt a saját előnyére módosítja” – ezzel a címmel jelentetett meg cikket a magyarországi eseményekről a német Ntv. Cikkükben a választási rendszer átalakításával kapcsolatban úgy fogalmaznak: „a változások haszonélvezője gyorsan felismerhető.”