4p

Túléli Budapest a következő öt évet is kormánytámogatás nélkül?
Milyen kapcsolatot lehet kialakítani a Fidesszel, Magyar Péterrel és Karácsony Gergellyel?
Online Klasszis Klub élőben Vitézy Dáviddal!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 13. 16:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A svájci SRF közszolgálati csatorna híradójában a magyar Szuverenitásvédelmi Hivatal hátterét, eddigi tevékenységét mutatta be. Megszólalt két, már vizsgálat alá vont szervezet vezetője, illetve a kereszténydemokrata Nacsa Lőrinc is, aki egészen más álláspontot képvisel. Ligeti Miklós, a Transparency International jogi igazgatója a kamerába mondta, hogy Magyarország az unió legkorruptabb országa. 

Kocsis Máté, a Fidesz-frakcióvezetője még 2023 szeptemberében jelentette be egy „szuverenitásvédelmi törvénycsomag” tervét, amely szerinte azok ellen készül, akik „külföldön dollárért árulják hazánkat”. A Szuverenitásvédelmi Hivatal (SZVH) létrehozásáról szóló törvényt, illetve az ennek megágyazó, 12. Alaptörvény-módosítást 2023 novemberében nyújtották be és december 12-én fogadták el. 

A Szuverenitásvédelmi Hivatal idén február 1-től működik, élére Lánczi Tamást, a Századvég korábbi vezető elemzőjét nevezték ki. Neki volt már tapasztalata hasonló területen: a kormányközeli tulajdonba került Figyelő hetilap főszerkesztőjeként 2018-ban megjelentetett egy listát, és név szerint felsorolta az általa Soros-zsoldosnak kikiáltott személyeket, főleg egyetemi oktatókat, újságírókat és civil szervezeteket.

Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke egy televíziós műsorban beszél
Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke egy televíziós műsorban beszél
Fotó: Gacebook

Az SZVH különleges státusú szerv: bár nem nyomozó hatóság, széles körben kérhet információkat bármilyen intézménytől (mint kiderült, a egyebek mellett bankszámlaadatok érdeklik). A törvény lehetőséget ad arra is, hogy a titkosszolgálatoktól is adatokat kapjon a vizsgálatához, ha úgy véli, valaki sérti a magyar állam szuverenitását. Példátlan módon az SZVH megállapításai ellen nincs jogorvoslati lehetőség. 

Bár a felállítását a 2022-es kampányban az összefogott ellenzék által kapott finanszírozással indokolták, az SZVH első vizsgálatait nem politikai pártok ellen indította. Célkeresztjébe inkább a sajtó (elsőként az Átlátszó oknyomozó portál), illetve egyes civil szervezetek – például a Transparency International Magyarország – kerültek. Lánczi szerint ezek a szervezetek politikai befolyást próbálnak gyakorolni azzal, hogy rendszeresen bírálják a kormányt, és ezzel sértik az ország szuverenitását. 

A svájci SRF közszolgálati csatorna szombati híradójában is téma volt a hivatal, honlapjukon a riport „Az Orbán-kormány fellép a kritikusok ellen” címet kapta. Megszólaltatták Ligeti Miklóst, a hivatal által vizsgálat alá vont, korrupciógyanús eseteket bemutató Transparency International Magyarország jogi igazgatóját, aki azt mondta: „Magyarország az Európai Unió legkorruptabb állama. Minden, amit a korrupcióról feltárunk, egzisztenciális fenyegetést jelent Orbán Viktor kormánya számára. Ezért vizsgálódik a Transparancy International Magyarországgal szemben az új Szuverenitásvédelmi Hivatal.

Másképpen világította meg a helyzetet Nacsa Lőrinc, a Kereszténydemokrata Néppárt frakcióvezető-helyettese, aki szerint ha valakinek nincs takargatnivalója, akkor nem kell tartania a vizsgálatoktól. „Az a célunk, hogy megakadályozzuk, hogy külföldről érkező pénzzel befolyásolják a magyar emberek véleményét és szavazási magatartását” – mondta, a honlapra kikerült, írott hír szerint arra is kitért, hogy a 2022-es választások előt dollármilliókat irányítottak az ellenzéki pártokhoz. „Ezért kellett szigorúbb törvényt hoznunk” –idézték Nacsa Lőrincet.

Megszólalt Bodoky Tamás, az Átlátszó alapító-főszerkesztője is, aki úgy látja, hogy a hivatal vizsgálata pusztán a kormány bosszúhadjárata. „A kormány célja az, hogy ellenőrizze a közvéleményt azáltal, hogy ellenőrzi a médiát. Ezt eddig nagyon sikeresen megvalósították. Azonban még mindig léteznek független médiumok, főként az interneten — mint például mi — , akiket nem tudnak az irányításuk alá vonni” – fogalmazott Bodoky Tamás. A riport úgy zárult, hogy az Európai Unió idén februárban jogellenesnek nyilvánította a szuverenitásvédelmi törvényt, de Magyarország továbbra is alkalmazza azt.

A híradós riportba nem került bele, de az írásos tudósításban felidézik Szijjártó Péter adriai jachtozását: a miniszter a közbeszerzésekkel is gazdagodó Szíjj László luxusjárművén pihent családjával. A szöveg úgy fogalmaz: „kevés olyan botrány van, ami ennyire leleplezte volna Orbán Viktor kormányát”. Az ügyet az Átlátszó oknyomozó portál mutatta be. Szintén csak az írott anyagban szerepel Vig Dávid megszólalása, az Amnesty International igazgatója szt mondta: „Én jogász vagyok. De a törvény megfogalmazása annyira homályos és bizonytalan, hogy nem tudom megállapítani, milyen tevékenységek veszélyeztetik a nemzeti függetlenséget e törvény szerint” – magyarázta.

 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!