A beszélgetés azért is volt feszült hangulatú, mert a tavaly felállított Szuverenitásvédelmi Hivatal nemrég „egyedi – átfogó jellegű – vizsgálatot indított” az Átlátszó mellett a Transparency International Magyarország (TI) ellen is. Az állami szerv egy hatoldalas levelében 62 kérdést tett fel a TI-nek, a „külföldről származó támogatás” felhasználásával kapcsolatban, mivel szerintük a TI a „választói akarat befolyásolására irányuló” tevékenységet folytat - írja a Telex.
A 2010-es kormányváltás után megváltozott a Fidesz viszonya a TI-hez, és ma már ellenségnek tekint rá, mint sok más civil szervezetre is.
„Szuverén-e az a polgár, akit a saját választott kormánya nem tekint partnernek, nem tekint kellően felelősnek, hiszen kérdés és felhatalmazás nélkül elveszi a pénzét, és eltitkolja, hogy mire költi. Szuverén tud-e lenni az a magyar polgár, aki nem jut hozzá azokhoz az információhoz, hogy az ő adófizetői pénzéből miért vásárolnak 300 milliárd forint értékben lélegeztetőgépet, ami a kutyának sem kell, és kacatként pusztul?” – tette fel a kérdéseket Ligeti, majd felsorolt pár olyan ügyet az elmúlt évekből, ami szerinte a magyar emberek szuverenitását veszélyezteti. Ilyen például a letelepedési kötvény is, amelynek segítségével 20 ezer ismeretlen hátterű orosz és kínai állampolgár jutott magyar papírokhoz.
Lánczi Tamás erre replikálva számonkérte vitapartnerét, hogy Ligeti miért nem beszél a magyar szuverenitást kívülről érő komoly fenyegetésekről. A Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke nem értette, hogy Ligeti miért vonja kétségbe annak a kormánynak a legitimációját, amely több tiszta és fair választáson is felhatalmazást nyert a választóktól. Mindez azért is mulatságos Lánczi szerint, mert szerinte a Transparency olyan, javarészt külföldről támogatott tevékenységet végez, amely mögött semmilyen legitimáció nincs.
„Amit ti folytattok, Miklós, az sajnos egy politikai tevékenység civil álruhában. Ezt külföldről finanszírozzák, azért, hogy a legitim magyar kormányt gyengítsék – jelentette ki Lánczi.
Mire Ligeti azt mondta, hogy szerinte már rég elavult az a felfogás, hogy a korrupció ellen csak az léphet fel, akinek közhatalma van.
Azt is kijelentette Lánczi, hogy a TI miatt nem kapja meg Magyarország az uniós forrásokhoz.
„Azért nem jut hozzá az uniós forrásokhoz, mert Magyarországon nagyon súlyos korrupciós problémák vannak, mert ez egy korrupt rezsim” - válaszolta erre Ligeti.
A vitában sok minden másról is szó esett, de a tetőpont az volt, amikor Lánczi ezt mondta Ligetinek:
"Azt értsétek meg, hogy ti nem álltok a magyar állam felett. A magyar állam legitimitása megkérdőjelezhetetlen. (…) A saját magatok által teremtett legitimitásba próbáltok kapaszkodni. Abba, hogy ti valamiféle nemes célokért küzdötök. Az a helyzet, hogy ennek a játéknak mostantól vége. Nektek válaszolni kell ezekre a kérdésekre.”
Ligeti azonban minden kijelentésre felvette a kesztyűt, és hozzátette, hogy a Transparency panaszt tett az Alkotmánybíróságnál a szuverenitásvédelmi törvény miatt.