3p

„Természetes módon nem alakulhattak így a KSH jövedelmi szegénységi adatai” – mondja Németh Zsolt, a KSH korábbi elnökhelyettese arról az elemzésről, amely azt mutatja meg, hogy a KSH évek óta olyan szegénységi adatokat közöl, amelyek felvetik a szakmai tévedés vagy a manipuláció lehetőségét.

Furcsa dolgok történtek a szegénységi adatokkal: rengetegen átestek a szegénységi küszöbön, és éppen fölé érkeztek. Így az uniós és a hazai statisztikákban – és persze a politikai közbeszédben – már nem számítanak szegénynek – a Válasz Online járt utána, mi állhat a furcsa KSH-adatok hátterében.

A probléma először az UNICEF kutatóinak tűnt fel, akik azt vizsgálták, hogyan hat az inflációs válság a gyermekes családokra. Magyarország esetében azonban megakadtak, mert azt tapasztalták, hogy a szegénységi küszöb fölött egy hajszállal rengeteg család jövedelme csoportosul. Az ELTE és a Tárki kutatói – Tátrai Annamária és Gábos András – ezt alaposabban megvizsgálva megdöbbentő mintázatot fedeztek fel.

A lap cikkéből kiderül, hogy a jövedelmi adatok eloszlását ábrázoló grafikonokon 2018-tól kezdve közvetlenül a szegénységi küszöb fölött „toronymagas” kiugrások jelentek meg, miközben a küszöb alatt egyes jövedelmi sávok szinte teljesen kiürültek. 2020-ban például 322 olyan egyfős háztartást találtak, amelynek az euróban mért jövedelme a tizedesvessző után hét számjeggyel is megegyezett – ami statisztikailag gyakorlatilag lehetetlen. Más uniós tagállamokban ilyen jelenség nem tapasztalható, és a 2010-es évek közepéig a magyar adatokban sem volt ilyen anomália.

A KSH számai nem először kerülnek furcsa helyzetbe
A KSH számai nem először kerülnek furcsa helyzetbe
Fotó: Depositphotos

A KSH válaszainak hiányában a kutatók a volt KSH-elnökhelyetteshez, Németh Zsolthoz fordultak, aki 36 évig dolgozott a hivatalnál. A statisztikus egyértelműen fogalmazott:

Természetes úton nem fordulhat elő ilyen eloszlás. Zéró a valószínűsége annak, hogy manipuláció nélkül így szórjanak az adatok – nyilatkozta.

Az UNICEF végül Magyarországot kizárta a nemzetközi szegénységi elemzéséből „az adatok megbízhatóságával kapcsolatos problémák miatt”. Huszár Ákos, a KSH egy másik volt munkatársa további furcsaságot talált: 2015-ben a háztartások 9 százalékánál, 2020-ra pedig már 28 százalékánál magasabb volt a nettó jövedelem, mint a bruttó – ami egyértelműen képtelenség, hiszen azt jelentené, hogy az emberek nem fizetnek, hanem kapnak adót.

A relatív jövedelmi szegénységi arányszám politikai jelentőséggel bír, hiszen a kormányok teljesítményének egyik mérőszáma. Míg 2017-ig romló szegénységi mutatók voltak jellemzőek, 2018-tól látványos javulás kezdődött: 2022-re 12,1 százalékra csökkent a szegények aránya, ami a csatlakozás utáni időszak legjobb értéke volt.

Az igazi fordulat 2023-ban következett be, amikor a szegénységi index hirtelen zuhanásnak indult.

A gyerekszegénység csaknem megduplázódott, a nyugdíjas szegénységi ráta 14,7 százalékról 24,2 százalékra emelkedett, az egyedülálló nyugdíjasok körében pedig 17,4 százalékról 30 százalék fölé nőtt. A kutatók szerint bár a válság hatásai érezhetők, a romlás mértéke megmagyarázhatatlanul nagy.

A kutatók szerint megrendült a bizalom a 2017 óta tartó időszak magyarországi jövedelemadatainak megbízhatóságában.

Szeretnénk, ha kizárólag az uniós irányelveket és szakmai szabályokat követve mérnék a szegénységet, mert a tisztánlátás mindannyiunk érdeke – fogalmazott Tátrai Annamária.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!