Reagált az Állami Számvevőszék (ÁSZ) a Telex kedd reggeli cikkére, amelyben arról írtak, Matolcsy György volt jegybankelnök fia, Matolcsy Ádám szerint az MNB-ügy politikai indíttatású, a lejáratási kísérleteket elsősorban apja gazdasági és politikai ellenlábasainak tulajdonítja.
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Az ÁSZ azt, hogy valóban politikai lejárató kampány-e az egész ügy, továbbra sem kommentálta, de hosszan reagáltak Matolcsy Ádámnak azokra a kijelentéseire, miszerint a jegybanki vagyon megvan, és a számvevőszék rosszul végezte el a becslést.
„Az Állami Számvevőszék felhívja a valamiért az MNB alapítvány ügyeinek szakértőjeként nyilatkozó Matolcsy Ádám és a volt jegybankelnök figyelmét is arra a sajnálatos tényre, hogy a közel 300 milliárd forint közpénzzel gazdálkodó, MNB által alapított PADME Alapítványnak nincs (!) 2021-re, 2022-re és 2023-ra, de még 2024-re sem (ez utóbbi elkészítési határideje még nem telt le) könyvvizsgáló által auditált beszámolója, így auditált mérlege sem. Így sajnos a vagyon meglétét ezen nem létező dokumentumokkal nem lehet alátámasztani.”
Az ÁSZ arról ír, a BDO Magyarország Kft. könyvvizsgáló céget „az audit során vétett súlyos szakmai hiányosságok miatt (még a beszámoló formáját sem sikerült eltalálni a 2022-2023. évekre vonatkozóan) a könyvvizsgálói közfelügyelet kötelezte a 2021. és 2022. évi beszámolóhoz kapcsolódó könyvvizsgálói jelentés visszavonására, míg e döntés nyomán a könyvvizsgáló cég a 2023. évi beszámolóhoz kapcsolódó könyvvizsgálói jelentését saját döntése alapján visszavonta”.
„Az említett Urak által a sajtóban hivatkozott EPRA NTA cégértékelési módszer – például a források lejárati szerkezete értékelésének hiánya vagy a gazdasági társaság tényleges jövedelemtermelő képességének figyelmen kívül hagyása miatt – teljesen alkalmatlan a PADME Alapítvány vagy az Optima Befektetési Zrt. valós pénzügyi helyzetének értékelésére”, írja az ÁSZ. A számvevőszék emlékeztet, hogy az alapítványi vagyont kezelő Optimának 90 napon belül ki kellene vagy kellett volna tudnia fizetnie a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítványtól kapott 127,5 milliárd forint hitelét, sőt, ebből a tartozásból 27,5 milliárd forintot nyolc banki napon belül kellene teljesítenie.
Matolcsy György volt jegybankelnök fia az elmúlt napokban írásban válaszolt a Telex több kérdésére is. „Minden jövedelmem legális, nem élek életvitelszerűen Magyarországon immár négy éve – írta az üzletember. – Édesapám már nem jegybankelnök, senki nem lopta el az MNB vagy az MNB alapítvány vagyonát, hiszen továbbra is a mérlegén vannak a vagyoneszközök.” Itt minden bizonnyal arra utal, hogy az MNB-alapítvány, a Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) vagyonát kezelő Optima Befektetési Zrt. legfrissebb mérlege alapján az eszközök soron papíron valóban kimutatható több mint 400 milliárd forintnyi vagyon, amiből a legtöbb, 260 milliárd forint értékpapírokat tükrözött.