4p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

Folyószámla-rendezés címen küldött ki a napokban tájékoztatást a Nemzeti Adó- és Vámhivatal számos egyéni vállalkozónak, őstermelőnek, adószámos magánszemélynek, amiben túlfizetést mutatott ki. Nem érdemes a pénzt gondolatban előre luxusnyaralásra költeni, mert szinte biztosan a már befizetett, de csak jövő tavasszal bevallandó személyijövedelemadó-előlegről van szó.

A napokban számos egyéni vállalkozó, őstermelő, adószámos magánszemély kaphatott váratlan levelet a Nemzeti Adó- és Vámhivataltól (NAV), aminek az eléggé gyomorgörcsöt okozó folyószámla-rendezés dokumentumnevet adták. A levelet ijedtében megnyitó adózó azután földöntúli örömöt érzett, amikor ezt olvasta:

„Tisztelt Ügyfelünk!

Önnek a Nemzeti Adó- és Vámhivatalnál (NAV) vezetett adószámláján 2024. augusztus 01. napján [ennyi és ennyi] forint túlfizetése van.”

A levelet átböngészve azután elégedetten konstatálja, hogy személyi jövedelemadó (szja) adónemen szerepel ez a nem is jelentéktelen túlfizetés.

Óva intünk azonban attól, hogy az öt-hat számjegyű összeget látva elkezdje azt visszaigényelni, ne adj’ Isten, elkölteni!

Bár szép összegnek tűnik a túlfizetés, ne kezdje el elkölteni még gondolatban sem!
Bár szép összegnek tűnik a túlfizetés, ne kezdje el elkölteni még gondolatban sem!
Fotó: Videa

A személyi jövedelemadó soron feltüntetett szám ugyanis szinte biztosan

az első két negyedév során befizetett adóelőleget jelenti.

Mivel az érintett adózói kör nem kifizetőtől szerzi a jövedelmét, hanem önfoglalkoztatás keretében, így az adóhatóságnak ekkor még nincs meg a befizetett összeg „másik lába”, a bevallás. Azt ugyanis csak jövő tavasszal kell majd benyújtani.

Elvileg nem lenne akadálya annak, hogy a havi vagy negyedéves járulékbevallások alapján a NAV adóelőleget számoljon, azonban azon a dokumentumon csak tájékoztató adatként szerepel az adóköteles jövedelem negyedéves összege, az adó- és adóalap-kedvezmények figyelembe vételével kiszámított előleget az érintetteknek saját maguknak kell nyilvántartaniuk, és azt majd a jövő év elején elkészítendő adóbevallásukban kell feltüntetniük, mégpedig negyedéves bontásban.

A jövedelmet és abból az adómentes részt itt tüntettük fel
A jövedelmet és abból az adómentes részt itt tüntettük fel

Joggal merül fel a kérdés: mi a teendő, ha nem stimmel a folyószámlán szereplő összeg? Előfordulhat, hogy az adózó tévedésből a szükségesnél nagyobb vagy kisebb összeget utal, netán likviditási problémák miatt nem tudta befizetni valamelyik közterhet.

Az előírtnál kisebb összeget mihamarabb pótolni kell, mert a határidőre be nem fizetett adó összege után késedelmi pótlékot is kell fizetni, ami a mindenkori jegybanki alapkamat 5 százalékponttal növelt összege. Az szja-előlegre ráadásul vállalkozási tevékenységet folytató magánszemély esetében nem is kérhető automatikus fizetési könnyítés. A fizetendő járulékok esetében azonban erre lehetőséget biztosít a jogszabály, aminek három feltétele van:

  • az adótartozás nem haladhatja meg az 1 millió forintot,
  • a tartozást legfeljebb 12 részletben meg kell fizetni,
  • naptári évenként egy alkalommal kérhető.

Ilyen esetben az adóhatóság nem vizsgálja sem az adótartozás kialakulásának okait, körülményeit, azt sem, hogy az adózó mindent megtett-e a fizetési nehézség elkerülése érdekében, valamint azt sem, hogy adó későbbi megfizetése valószínűsíthető-e.

Az automatikus fizetési könnyítés szabályairól ebben a cikkünkben írtunk részletesen:

Más a helyzet, ha szja-ban vagy bármely más adónemen valóban túlfizetése mutatkozik az adózónak, azaz a törvényben előírtaknál többet fizetett be valami miatt.

Ha az adóhatóságnak rendelkezésére áll a befizetés „másik lába”, azaz a bevallás, akkor egy átvezetési/kiutalási űrlappal lehet rendelkezni a többletről, de akár a folyószámlán is hagyható későbbi kötelezettségek fedezésére.

Más a helyzet az szja-túlfizetésnél, hiszen mint láttuk, ebben az esetben bevallás híján az adóhatóság nem tudja eldönteni, a számlán szereplő plusz vajon valóban több-e, mint amit a törvény előlegként előír. Ilyenkor is kérhető a (valós) túlfizetés átkönyvelése másik adónemre, kérhető a kiutalása is, ám előtte a NAV ügyintézője nyilatkozatot fog kérni az adózótól, hogy a túlfizetése valós, és nem volt más olyan gazdasági esemény, ami miatt az adózónak szja-fizetési kötelezettsége keletkezett volna.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!