A szemüveg életfontosságú egészségügyi cikk, miközben divatáru is. Aminek elkészíttetését az OEP kis mértékben, bizonyos esetekben, részben, támogatja – de az optikusok szerint a gyakorlatban többnyire egy fillérrel se, még a hetven év felettieknek sem. Néhol egyes önkormányzatok fedezik valamennyire ezt a beruházást, de a segélyhez jutásnak olyan kemények a feltételei, amelyek nehezen teljesíthetők. (Önkormányzatoktól is függ, mennyire szigorú ez a lista.)
Mert hiába nagyon alacsony valakinek a nyugdíja, létezik egy olyan rubrika is, hogy ingatlan, mint vagyontárgy, amibe bele kell írni a halál esetén majdan az unokára hagyott – és a kérelmező által ötven éve lakott - lakás piaci értékét. Ugye, hogy mindjárt milliomos lesz valaki! Sok idős szülő ezért arra kéri családtagjait, karácsonyi ajándék gyanánt dobják össze számára az új szemüvegre valót.
Fotó: pixabay
Finoman szólva, nem szociális szemléletű piacgazdaságban élünk, a jövedelmi különbségek pedig egyre csak nőnek. A szemüveg esetében talán mégis meg kellene fontolni a nagyobb mérvű OEP támogatást, - legalább a lencsékre, mert az ugye nem divatcikk - mert ha nem lát jól valaki, vezetni se nagyon tud, ami másokra is életveszélyes lehet. Ha gyalog jár, és távolra nem lát tisztán, elütheti egy autó, ha meg a közelre való látással van gond, esetleg nem tudja elolvasni a gyógyszere használati utasítását, vagy a szupermarketben a fogyasztói tájékoztatót. (Amelyek böngészéséhez jobb üzletekben nagyító van kirakva, mert hat nyelven írták rá ugyan a termékre a tudnivalót, de bolhabetűkkel.)
Júliát nem lehet szemüvegben játszani
Tipikusan magyar jelenség, mondhatni hungaricum, hogy a régi szemüvegét nem dobja ki senki, tartaléknak még jó lesz, hátha az éppen viselttel történik valami. Ezért aztán tele van velük a szekreter fiókja. Akinek igen rossz a látása, folyton magával hord egy tartalékot, egy régit, hátha elesik és tönkremegy, ami rajta van. A kontaktlencse sokaknak beválik, sőt, van, akiknél elvárás – Júliát nem játszhatja valaki a színpadon szemüvegben, de James Bondot se filmen – de akad, aki nem tudja megszokni a kontaktlencsét.
Ha valaki új szemüveget akar csináltatni, jó előre tervezze meg e komoly projektet, mert van ahol három, másutt hat hónapot kell várni a szemorvosra. Az már a következő dilemma, amikor az optikus is ragaszkodik a látásvizsgálathoz, ám teljesen más dioptriát írna elő, mint az orvos. Sőt, egy harmadik üzlet felülbírálja az előző kettőt. Márpedig próbalencse nincs, ha már elkészül a személyre szabott termék, ki kell fizetni.
Világmárkák borsos üzlete
A szemüveg, illetve annak főleg a kerete, divatcikk, világmárkák borsos üzlete. Nem kell hozzá Fortepan kép, hogy megállapítsuk, csak a képen szereplő személy szemüvege alapján, hogy a fotó mikor készült. De a divat egy dolog, a legfontosabb tényező a döntésnél a kor, a szem, a bőr és hajszín, az arcforma. A türkiz, piros, leopárd mintás, strasszos, lila, fekete hatszögletű keretek azoknak valók, akik inkább fel akarják hívni a figyelmet arra, hogy szemüvegesek. Akik kevésbé, azok az alig látható keretek mellett döntenek. A keret stílusa korfüggő, de tény, hogy egy elegáns, visszafogott darab fiatalít.
Átfutva a webáruházak kínálatát, a 9 ezer forinttól 160 ezerig terjednek, a határ persze a csillagos ég, világmárkától függően. Az elegáns, stílusos szemüveg státusszimbólum. Ezekben az összegekben természetesen nincs benne a lencse, ami lehet multifokális, vékonyított, fényre sötétedő változatú, ami átlagban százezer forintot kóstál. Online vásárolni keretet rizikós, mindenképpen érdemes három-négy típust felpróbálni, mielőtt döntünk.
Nem mindenkinek áll jól a macskaszem fazon
Az egyik optikai témájú weboldal szerint idén a vékonyabb, fémes változatok lesznek a slágerek. A pilóta szemüveg elsősorban a szögletes-, a gyémánt- és a háromszög arcformáknak áll jól. A macskaszem forma nőies és csábító fazon, amely kiemeli a szemeket és az arcvonásokat, de inkább fiataloknak ajánlott.
A nagyméretű keretek továbbra is hódítanak, hiszen egyediek, vagányak és kényelmesek. A színek közül a fekete, a barna, a bézs és a törtfehér lesznek a legtrendibbek. Az ilyen keretek jól illenek a kerek-, a szív- és a hosszúkás arcformákhoz. Meg egy bizonyos korhoz, hiszen kifejezetten az arcra terelik a figyelmet. Ha például multifokális a lencse, nem lehet nagyon keskeny a szemüveg fazonja.
A „pilóta” szemüveg sosem megy ki a divatból. Idén ezek közül a vékonyabb, fémes változatok lesznek a slágerek, amelyek eleganciát és modernséget sugároznak. Ez főleg a szögletes-, a gyémánt- és a háromszög arcformáknak előnyös.
Fém legyen vagy műanyag?
A női szemüvegkeret kiválasztásánál fontos szempont az anyag, amely meghatározza a szemüveg súlyát, kényelmességét, tartósságát és árát. A műanyag keretek a legolcsóbbak és a legváltozatosabbak, hiszen bármilyen színben, formában és mintában elérhetők, olvasható az egyik optika ajánlatában. Könnyűek, de nem túl strapabírók, így óvatosan kell bánni velük.
A fémes keretek a legdrágábbak és a legelegánsabbak, hiszen fényesek, vékonyak és filigránok. Leggyakrabban arany, ezüst, réz és rózsaarany színekben pompáznak, ám egyes darabok nem mindenki számára kényelmesek. Az egyedi design hívei kedvelik a fából készülteket, mert természetesek, hiszen meleg, rusztikus és egyedi hatást keltenek. Ugyanakkor érzékenyek, így körültekintően kell azokat ápolni.
A keret nélküli fúrt szemüveg igazi újdonság
A férfiaknak is érdemes gondosan kiválasztani a keret formáját, színét, anyagát, méretét. Ezek befolyásolják, mennyire harmonizál a szemüveg az arcformánkkal, bőrszínünkkel, hajszínünkkel és öltözékünkkel. A 2024-es évben továbbra is kedveltek lesznek az olyan klasszikusok, mint a Wayfarer, a Clubmaster vagy az Aviator.
A 2024-es divat egyik legextravagánsabb darabja a keret nélküli, fúrt szemüveg – adja hírül az egyik szakmai online felület. Ennél a típusnál a szárakat és a középső részt a szemüveglencsébe fúrt lyukakon keresztül rögzítik. Nincs sem műanyag, sem fém elem a keret körül, sőt, damil sincs, hanem apró szegecsek, tüskék tartják össze a szemüveget. Ez a típus szinte alig látható az arcon.
Az optikus szerint viszont, bár a fúrt keretek nagyon elegánsak, de sérülékenyek és különleges bánásmódot igényelnek. Nem minden dioptriájú szemüveget érdemes így elkészíteni. Egy vastagabb lencse például túlterhelheti a szemüveg illesztési pontjait, vagy elorozhatja a termék könnyedségét. Érdemes mindig kikérni a szakember véleményét, mielőtt ilyen keretet választunk.
Szintén nagyon kedvelt a damilos szemüvegkeret, amely egyfajta kombinációja a keret nélküli és a hagyományos szemüvegeknek. Ilyenkor a lencsék felső részét körbe veszi a szemüvegkeret anyaga, az alsó részén pedig, egy keskeny mélyedésben, vékony damilszál fut körbe, ez tartja a lencséket. Mivel a lencsék alsó része szabadon látható, ez a kerettípus sem ajánlott a nagyobb dioptriák esetében. A gyártás során a damilszálat a megfelelő erővel kell meghúzni a megfelelő stabilitás érdekében, ügyelve arra, hogy az ne terhelje túl a lencsét. Damilos szemüveg viselőjeként érdemes a megfelelő tárolásra és karbantartásra gondot fordítani.
Hány munkahelyen kapnak a dolgozók monitorszűrőt?
Talán nem mindenki tudja, de a monitor előtti munkavégzéshez érdemes kékfényszűrős szemüveget viselni. Sőt: a Munka Törvénykönyve úgy rendelkezik, hogy a munkaadónak kötelessége biztosítani az éleslátás feltételeit, a komfortos munkavégzést. Ennek eleget tehet a monitorszűrő szemüveg, vagy ha az illető már eleve szemüveges, akkor a dioptriás szemüvegre felvitt szűrőréteg.
A törvény azonban nem szabja meg, hogy milyen értékű szemüvegre tarthat igényt a dolgozó, milyen gyakorisággal, és mennyit számolhat el adómentesen a foglalkoztató. „Általános szabályként elmondható, hogy a cégek dolgozónként átlagosan 30 ezer forintban szabják meg az értékhatárt” – tájékoztatta az olvasókat egy webfelületen az eOptika alapítója.