Egyre népszerűbb a növényi alapú táplálkozás, januárban például a Veganuary, növényi alapú étrendet népszerűsítése.mozgalom keretében évről évre egyre többen próbálják ki, milyen kevesebb állati eredetű élelmiszert fogyasztani. A mozgalom hivatalos weboldala szerint 2023-ban több mint 700 ezren csatlakoztak a kihíváshoz.
A növényi alapú táplálkozásnak kutatások szerint is számtalan pozitív hatása lehet, nemcsak az emberek egészségére, de a környezetre is. A The Lancet című szakfolyóiratban 2019 februárjában közzétett átfogó szakirodalmi áttekintés kimutatta, hogy a főként növényi alapú táplálkozással évente körülbelül 11 millió halálesetet lehetne megelőzni világszerte, és fenntartható módon elegendő élelmiszert lehetne előállítani a bolygó növekvő népessége számára anélkül, hogy a környezet további károsodást szenvedne.
Egyre népszerűbb
Egyes számítások szerint a húsmentes étrend olyan népszerű lesz, hogy 30 év múlva megtöbbszöröződik a vegetariánusok száma, amit alátámaszt az a tanulmány is, amely szerint a Z generáció igen fogékony a növényi alapú étrendre.
A húsmentes étrend népszerűsége miatt pedig egyre több étteremlánc és vállalat jön elő a saját, állati eredetű sszetevőket nem tartalmazó termékével, legyen szó műhúsokról vagy vegán krémsajtról. Így tettek többek között a gyorsétteremek is, a nagyobb láncok többségében már gondoltak azokra, akik nem fogyasztanak állati eredetű termékeket. Azonban arra már sokan felhívták a figyelmet, hogy nagyon nem mindegy, mit eszik az, aki áttér a növényi táplálkozásra.
Nem minden egészséges, ami vegán
Egy január elején publikált tanulmány ezért azt vizsgálta meg, mennyire egészséges a gyorséttermek hústermékeket mellőző kínálata. A kutatók 1868 ételt elemeztek 50 gyorsétteremláncból, amelyek Ausztráliában, Kanadában, Lengyelországban, az Egyesült Királyságban vagy az Egyesült Államokban működnek. A szakértők adatokat gyűjtött az egyes ételek kalóriatartalmáról, az allergénekről, a bennük található tápanyagokról, rostokról és só mennyiségéről.
Ezután összehasonlították a hagyományos, azaz húst tartalmazó gyorsételeket az ugyanabból az országból és étteremláncból származó növényi alapú társaikkal. A tanulmány szerint a gyorséttermek étlapjain az utóbbi években megjelent növényi alapú alternatívák nem egészségesebbek, mint a hagyományos, húsból készült verziók. Nem volt egyértelmű egészségügyi előnye annak, ha valaki a hús helyett növényi alapú verziót rendelt. Mikolaj Kaminski, a lengyelországi Poznan University of Medical Sciences vezető kutatója szerint a tanulmányunk azt mutatja, hogy a növényi alapú gyorsételek nem járnak alacsonyabb kalóriatartalommal, ezek átlagosan kevesebb fehérjét és nátriumot, valamint több szénhidrátot és cukrot tartalmaznak mint a húsos verziók.
Kaminski szerint a gyorséttermek ételeinek növényi alapú helyettesítőit választva lényegében a fehérjéből származó kalóriákat cserélik le a vásárlók a szénhidrátokból származó kalóriákra. A tanulmány azt hangsúlyozza, hogy mennyire fontos tájékozottan megválasztani az élelmiszereket, így a gyorséttermi ételek fogyasztása esetén, különösen akkor, ha valaki olyan anyagcserezavarban szenved, mint a 2-es típusú cukorbetegség. Kaminski szerint fontos leleplezni azt az illúziót, hogy a népszerű gyorséttermi ételek növényi alapú alternatívái automatikusan egészségesebb választást jelentenek.