Újabb részletek derültek ki arról a biztonsági együttműködésről, amelyet Vang Hsziahonggal, Kína közbiztonsági miniszterével kötött a magyar kormány.
A megállapodásról lapunk is írt, cikkünkben elsősorban a digitális megfigyelési technológiák lehetséges átvételét, és ennek kockázatait emeltük ki, Szerbia példájából kiindulva.
A Die Welt német lap is a szerb-kínai biztonsági együttműködésből indul ki, amikor a Euronews szemléje alapján arra jut, hogy kínai rendőrök kaphatnak hivatalos felhatalmazást arra, hogy Magyarországon járőrözzenek.
Ez a gyakorlat Szerbiában már működik, és hivatalosan a kínai turisták védelmét szolgálja, ám jogvédő szervezetek szerint a külföldi kínai jelenlét inkább a kínai állampolgárok és disszidensek ellenőrzését és megfélemlítését szolgálja, akár több ezer kilométeres távolságban a kínai határoktól.
"A kínai befektetésekkel sok kínai állampolgár is érkezik Magyarországra. A kínai állam szempontjából ezeket az embereket ellenőrizni kell"
- mondta Panyi Szabolcs magyar oknyomozó újságíró a német lapnak, hozzátéve hogy a biztonsági megállapodás, a Magyarországon megjelenő kínai rendőrök is ezt a célt szolgálhatják.
Korábban kiderült, hogy Budapesten a Józsefvárosban és Kőbányán is üzemeltett Kína olyan "szolgáltató állomást", amely valójában a kínai rendőrség illegálisan működő irodájaként működött. Hasonló "irodákra" bukkantak már a világ számos országában, a helyi hatóságok pedig igyekeznek ezeket felszámolni - ha nem kötnek inkább a gyakorlatot legalizáló együttműködési megállapodást Kínával.