Alvászavaros betegek kaphatják meg a covid alatt beszerzett lélegeztetőgépek egy részét – írja a 24.hu. A parlament Népjóléti Bizottságának áprilisi ülésén Szabó Tímea, a Párbeszéd-Zöldek képviselője arról kérdezte Takács Péter egészségügyért felelős államtitkárt, hogy mi lesz a sorsa annak a 12 ezer lélegeztetőgépnek, amelyeket a koronavírus-járvány első hullámában vásárolt a kormány feleslegesen.
A gépekből magyar adományként külföldre került valamennyi, néhány száz darabot megpróbáltak eladni, a túlnyomó többségüket viszont máig raktárakban őrzi. Takács Péter elmondta, hogy a beszerzett lélegeztetőgépek különböző tudásszintűek. Vannak olyanok, amelyek használhatók a kórházak az intenzív osztályain. Ezek nagy része most is kórházaknál van. A berendezék egy része viszont kisebb tudásszintű. Ezek non-invazív légzéstámogatásra alkalmas berendezések, amelyekre külön terve van a kormánynak. A Bay Zoltán Kutatóintézet bevonásával vizsgálták, hogy miként lehetne átalakítani ezeket 77 ezer alvási apnoés beteg kezelésére.
A kutatóintézet bevonásával jelentős részüket jó eséllyel át tudják alakítani. Az alvási apnoe egy potenciálisan súlyos alvászavar, amelynek során a légzés alvás közben időről időre abbamarad, majd újra elindul. A kormány a járvány alatt 300 milliárd forintot költött lélegeztetőgépek beszerzésére. A TMT Technics Kft. 1208 lélegeztetőgép vásárlásáról állapodott meg a külügyminisztériummal összesen 13 milliárd forintért, míg a maláj GR Technologiestől 6258 darabot vett 176 milliárdért. A Népszava tavaly májusban jelentette, hogy 2021 novemberében a külügyminisztérium megsemmisítette a másfél évvel korábban kötött gyanús malajziai lélegeztetőgép-beszerzés iratainak egy részét.