- A dél-ukrajnai Zaporizzsja régió elleni orosz csapások hétfőn három embert öltek meg, a térséget ért halálos támadások második napján – közölte a kormányzó. „Három ember meghalt és három megsebesült Zaporizzsja Pologivszkij kerületében” – közölte Ivan Federov kormányzó a közösségi médiában. A Reuters szerint az orosz irányítású Zaporizzsja atomerőmű nemrég jelentette be, hogy egy újabb drónt lőttek le a hatos számú reaktor teteje fölött. Az erőmű szerint a 6-os reaktort most leállították. A Kreml továbbra is Ukrajnát hibáztatja a Zaporizzzsja atomerőmű elleni támadásokért, „nagyon veszélyesnek” nevezve azokat, de egy magas rangú ukrán hírszerző tiszt tagadta Kijev részvételét.
- Legkevesebb hat ember megsérült, miután hétfőn orosz rakétatámadás ért egy ipari létesítményt Ukrajna déli városában – közölte a régió kormányzója. A létesítmény típusáról nem árult el részleteket.
- Az elmúlt hetekben Oroszország Ukrajna hagyományos erőműveinek 80 százalékát és vízerőművei felét rongálta meg. „Ez a legnagyobb támadás Ukrajna energiaszektora ellen a háború kezdete óta” – közölte German Galuscsenko ukrán energiaügyi miniszter, hozzátéve, azt gyanítja, hogy Oroszország módosította fegyvereit, és most iráni típusú robbanó drónokat és rakétákat használ, amelyek támadásonként több kárt okoznak.
- Szergej Lavrov orosz külügyminiszter hétfőn Pekingbe érkezett, hogy érzékeltesse a szoros diplomáciai szövetséges Kínával fennálló kapcsolatainak erősségét. Annak ellenére, hogy támogatja Oroszországot az ukrajnai háborúban, Mao Ning, a kínai külügyminisztérium szóvivője hétfőn azt mondta újságíróknak, hogy „Kína objektív és igazságos álláspontot képvisel Ukrajna kérdésében… Aktívan támogatjuk a béketárgyalásokat és a politikai megoldásokat. Kína nem alkotója vagy részese az ukrajnai válságnak, és nem tettünk és nem is fogunk semmit sem tenni, hogy profitáljunk belőle.”
- Az Egyesült Államok pénzügyminisztere, Janet Yellen szankciókkal fenyegette meg a kínai bankokat, amelyek Oroszország katonai kapacitását segítik a Kínával folytatott négynapos tárgyalásai végén.
- A Kreml arra figyelmeztetett, hogy a tervezett német katonai jelenlét Litvániában fokozza a feszültséget. A NATO katonai szövetsége és az EU-tag Litvánia, amely Oroszországgal és szövetségesével, Fehéroroszországgal határos, korábban bejelentette, hogy 2027-től részben finanszírozza 5000 német katona állandó befogadását.
(The Guardian)