Laptársunk, a szintén a Klasszis Média által kiadott Privátbankár reggeli cikkében arról írt, hoogy Donald Trump veje feltehetőleg nem hivatalos, de befolyásos szerepet fog játszani a kormány közel-keleti politikájában. Jared Kushner, aki Trump első adminisztrációja alatt kulcsfontosságú tárgyalófélként szolgált, mély kapcsolatokat ápol a régió kulcsfontosságú vezetőivel, például sms-viszonyban van a szaúd-arábiai koronaherceggel is.
A cikk szerint Kushner személyes kapcsolata a közel-keleti vezetőkkel, nevezetesen Mohammed bin Szalmán szaúdi koronaherceggel és olyan izraeli tisztviselőkkel, mint Benjamin Netanjahu miniszterelnök, páratlan Trump körén belül. Ezek a kapcsolatok, amelyek az első adminisztráció alatt épültek ki, az idővel kialakult bizalomban gyökereznek. Egy Kushner erőfeszítéseit jól ismerő regionális diplomata kijelentette: „az új csapatban senki sem rendelkezik azzal, amivel Jared, és ez a bizalom.”
Lehetnek kihívások
Bár kapcsolatai jók, Kushner Trump-adminisztráció utáni üzleti ügyei némileg nehezebbé teszik a részvételét a politikában. Miután elhagyta Washingtont, megalapította az Affinity Partners befektetési alapot, amely 2 milliárd dollár támogatást kapott a szaúd-arábiai állami befektetési alaptól. A kritikusok szerint az ilyen pénzügyi kapcsolatok elmoshatják a személyes érdekek és a nemzetpolitika közötti határokat.
Jared Kushner emellett az év elején csúnyán beletenyerelt az izraeli-palesztin konfliktusba is, és rendkívül meggondolatlanul „értékes vízparti ingatlanként” jellemezte a Gázai övezetet, a kifejezetten bunkó kijelentés pedig visszatetszést váltottak ki az arab világban. Kushner diplomáciai feladataival kapcsolatban a külső szemlélők arra figyelmeztettek, hogy egy hasonlóan félresikerült lépés a jövőben alááshatja majd a diplomáciai erőfeszítéseket és felszíthatja a feszültségeket.