3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az infláció megfékezése érdekében az orosz jegybank keményebb lépésekre kényszerülhet. Egyre esélyesebb a stagfláció kialakulása. 

Elvira Nabiullina, az orosz központi bank elnöke, akinek az elmúlt évtizedben nyújtott teljesítményét nyugati kollégái is elismerik, azt mondta, hogy a bank monetáris politikájában „drasztikusabb  ntézkedésekre” lehet szükség, mivel az Ukrajnában dúló háború nyomán jóval a bank célértéke fölé gyorsult az infláció.

A jegybank elnöke az az Állami Duma, azaz az orosz parlament képviselőivel osztotta meg helyzetértékelését azt követően, hogy a bank október utolsó előtti hetében 19 százalékról 21 százalékra emelte alapkamatát. Ezzel magasabb szintre nőttek a hitelköltségek, mint amekkorák a 2022. februári Ukrajna elleni orosz agresszió után megugrott pénzromlás idején voltak. Akkor a januári 8 százalékról márciusra 20 százalékra emelték az alapkamatot.

Az ősz elején jelentősen nőtt az éves inflációs ráta

A magas infláció mellett nem lehet fenntartani a gazdasági növekedést – mondta Nabiullina. Veszedelmes illúzió azt hinni, hogy a pénzromlás megnőtt tempóját féken lehet tartani bizonyos határok között. Ezért nem engednek a bank négyszázalékos inflációs céljából. A jegybank monetáris politikája szerinte megfelelő reakció arra, ami a gazdaságban történik.

Se a rubel, se az orsz gazdaság nincs jó helyzetben
Se a rubel, se az orsz gazdaság nincs jó helyzetben
Fotó: Depositphotos

A szezonálisan kiigazított éves inflációs ráta a jegybank adatai szerint szeptemberben 9,8 százalék volt az augusztusi 7,5 százalék után. A változékony élelmiszer- és üzemanyagáraktól megtisztított maginfláció 9,1 százalékra nőtt 7,7 százalékról. A bank 2024-ben immáron átlagosan 8-8,5 százalékos inflációt vár szemben korábbi 6,5-7 százalékos becslésével.

A jegybankelnök szükségesnek látta megjegyezni, hogy szerinte a monetáris politika nem ütközik a kormány gazdaságpolitikájával. Védi a bérek, a nyugdíjak és a megtakarítások vásárlóerejét.

Kopogtat az ajtón a stagfláció szörnyetege

Ami az említett kormányzati gazdaságpolitikát illeti, a jövő évi költségvetés harmadát a hadi kiadásokra szánják. Ez megfelel a GDP 6,3 százalékának.

A szakértők egy része úgy véli, hogy az ezzel gerjesztett áremelkedések ellen nem kellően hatásos eszköz a jegybanki kamatemelés. Habiullina bízik ebben az eszközben. Ezzel kapcsolatban jegyezte meg azonban, hogy durvább módszerek is jöhetnek. Az elemzők szerint az orosz gazdaság a stagfláció állapota felé közeleg.

Ez a rémes helyzet azt jelenti,hogy a magas infláció halvány gazdasági növekedéssel párosul. A nemzeti valuta árfolyama hajszálra megközelítette a lélektani határnak tartott 100 rubel/dolláros árfolyamot. Erre utoljára 2023 közepén volt példa a 2022. február végi 126 rubeles szint rövid ideig tartó megugrása után. (Forrás: Moscow Times)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!