- Az orosz védelmi minisztérium az Egyesült Államokat vádolja a megszállás alatt lévő Krím félszigetet ért támadás miatt, amelyeket amerikai Atacms rakétákkal hajtott végre az ukrán hadsereg. A csapásnak lehettek a félszigeten nyaraló orosz civil áldozatai.
- Szintén orosz források szerint a Belgorodi régióban Grajvoron városát, érte ukrán dróntámadás, továbbá Brjanszk, Szmolenszk, Lipeck és Tula régióban lőttek le ukrán drónokat.
- Gördülő áramkimaradások lesznek hétfőn Ukrajnában az elektromos hálózatot ért csapások miatt – jelentette be az Ukrenergo áramszolgáltató. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség azt kérte az ukrán hadseregtől, hogy ne támadja Energodar települést, ami az orosz megszállás alatt lévő zaporizzsjei atomerőmű közelében van. A létesítményen lévő orosz személyzet állította, hogy két dróncsapás érte az ott lévő elektromos alállomásokat.
- Szerbia több száz millió dollár értékű muníciót szállított nyugati országoknak, ami valószínűleg segítette Ukrajnát az orosz hadsereg elleni harcban – mondta Akeszandar Vucsics, Szerbia államfője a Financial Timesnak adott interjújában.
- Jókora emlékfalak jelentek meg Moszkvában és Szentpéterváron a 2023. június 23-ai Prigozsin-lázadás évfordulóján. A falak zászlókból és fényképekből állnak, amelyeken főként elesett Wagner-harcokosok láthatók. A falakat háborúpárti radikális jobboldali csoportok emelték. Eközben fotók jelennek meg háborús bloggerek weboldalain, amelyeken állítólag Prigozsin látható nagy szakállal valahol Afrikában vagy a Közel-Keleten. A népnyelv szerint a zsoldosvezér egyszer forradalmat fog kirobbantani Oroszországban.
- Vlagyimir Putyin népszerűségi indexe Oroszországban 80 százalék, megbízhatósági mutatója azonban csak 30 százalék – mondta Mark Galeotti brit történész, Kelet-Európa-szakértő. Ennek az lehet az oka, hogy nép két Putyint lát. Az államfő Oroszország ikonjaként még mindig népszerű, de politikusként egy idős embernek tarják, aki elszakadt a valóságtól.
- Az orosz államfő észak-koreai és vietnámi utazása azzal függhet össze, hogy fel akar mutatni egy alternatív világrendet – mondta a szakértő. Ehhez keres szövetségeseket és közvetítőket. Számos jelentős ország van, például a 90 millió lakosú Vietnám, amely nem akarja egyértelműen elkötelezni magát a geopolitikai szembenállás egyik oldala mellett sem. Putyin ezt a viselkedést akarja bátorítani.
- Fegyvereseresek rátámadtak két ortodox templomra, egy zsinagógára és egy rendőrségi posztra az Orosz Föderáció Dagesztán tagköztársaságában – jelentette az orosz állami TASZSZ hírügynökség. Egy pap, egy biztonsági őr és legkevesebb hat rendőr vesztette életét az akcióban. Az orosz média szerint öt támadót likvidáltak.
- Az Egyesült Államok kormánya nemzetbiztonsági kockázatokra hivatkozva betiltotta az orosz eredetű Kaspersky kiberbiztonsági cég tevékenységét az USA-ban – jelentette be az igazságügyi minisztérium. Az indoklás szerint az orosz hatóságoknak megvan a lehetőségük arra, hogy bármelyik orosz vállalat tevékenységét befolyásolják. A Kaspersky biztonsági szoftverei egyébként jó hírűek.
Források: Guardian, Moscow Times, Times Radio
548