Törökország ratifikálta az Ukrajnával kötött szabadkereskedelmi egyezményt. A megállapodást még 2022 február 3-án írták alá, tehát az orosz invázió kezdete előtt. A kétoldalú kereskedelem tavalyi értéke elérte a 7,3 milliárd dollárt, idénre 10 milliárd dollár várható.
- Négy darab rakétakilövő állást megsemmisítettek az ukránok a Krímben. Részleteket nem közöltek ezek pontos helyéről.
-
A román védelmi minisztérium cáfolta pénteken, hogy megkezdődött volna ukrán pilóták kiképzése a tavaly novemberben felavatott fetesti-i Európai F-16-os Kiképzőközpontban (EFTC). A védelmi tárca az álhírek leleplezése érdekében létrehozott Inforadar nevű honlapján hamisítványnak minősítette azt Telegram üzenetküldő alkalmazáson terjesztetett, a román hivatalos közlöny "hitelesítő" pecsétjével ellátott "jelentést", amely látszólag "az ukrán pilóták 2024-es (romániai) kiképzésének" eredményeit ismerteti.
- Az Egyesült Államok 18 darab nagy méretű, nagyfeszültségű transzformátort adott át hivatalosan Ukrajnának az áramellátás javításához. Ezek közül néhányat már működésbe is állítottak.
- Ukrajna hivatalosan kérte a szomszédos Moldovát, hogy adja ki neki az oda menekült a sorköteles ukrán férfiakat. A moldovai kormányfő pénteken nem adott választ, de azt mondta, hogy a nemzetközi emberi jogi egyezményt betartva fognak cselekedni.
- Az ukrán kormány Zaporizzsja megyében mintegy 150 millió hrivnya (1 hrivnya=8,86 forint) értékben fog különféle harcálláspont-megerősítéseket végezni - közölték pénteken. A munkálatok azt célozzák, hogy az állások ellenállóbbak legyenek a rakétatámadásoknak.
-
Törökországban vízre bocsátották az Ukrajnának ott épített tengeralattjáró-elhárító hadihajót. Az eseményen jelen volt Volodimir Zelenszkij felesége is. Egyelőre nem világos, hogy a jármű eljut-e Ukrajnáig, ugyanis elvileg nem mehetne be a Fekete-tengerre a Boszporusz felől, mert az egyik harcoló fél zászlaja alatt futna, s ezt tiltják a nemzetközi egyezmények.
- Az Ukrán Nemzeti Bank előrejelzése szerint idén és jövőre várhatóan összesen 700 ezer ukrán állampolgár hagyja el az országot, mert nem tudja biztosítani magának a túlélést. Lassú a gazdasági helyzet normalizálódása és sok helyütt a legelemibb életfeltételek sem adottak, például nincs áram és víz.
(Ukrinform/UNN/Guardian/MTI)