Az Országgyűlés előtt van az a törvényjavaslat, amely szerint ezentúl a kormány kultúráért felelős minisztere (azaz jelenleg Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter) a Magyar Közlönyben tenné közzé a választható keresztnevek listáját. Ez a lista jelenleg a Nyelvtudományi Intézet honlapján érhető el, és ez az intézet dönt új nevek felkerüléséről is (a nemzeti kisebbségek pedig saját hatáskörben döthetnek).
„Mindenki legszemélyesebb identitásának részéhez tartozik a saját neve, ugyanakkor egy nemzet identitásához is hozzátartozik annak keresztnévkincse”
– fogalmazott a fideszes Kósa Lajos, a javaslatot benyújtó képviselő az anyakönyvezhető utónevekkel összefüggő törvények módosításának parlamenti vitájában – írta meg Magyar Nemzet.
Kósa javaslata alapján ezentúl a kormány kultúráért felelős minisztere tenné közzé a választható keresztnevek listáját a Magyar Közlönyben, ha pedig valaki ehhez új nevet szeretne hozzáadni, a minisztérium konzultálna kutatókkal, majd döntést hozna. A nemzetiségi önkormányzatok pedig ezután kétharmados többséggel vehetnének fel új neveket az engedélyezett listára.
Ezzel a rendszerrel legalább lesz felelőse a névlistának, jelenleg ugyanis adható magyar női név a Kandida vagy az Orália, férfinév a Késav, az Orda, a Gida vagy a Legolasz
– tette hozzá Kósa, aki rámutatott, hogy a ma legnépszerűbb keresztnevek jelentős része nem kötődik a magyar hagyományokhoz, ráadásul 220 olyan név is van a jegyzékben, amelyeket senki nem visel.