84 éves korában elhunyt Kozma Imre katolikus pap, a Magyar Máltai Szeretetszolgálat egykori vezetője, aki kulcsszerepet játszott az 1989-es keletnémet menekültek Magyarországra érkezésekor – számolt be a német Spiegel, de Kozma Imre eltávozásáról hírt adott az ugyancsak német NTV is.
1989. szeptember 11-én Magyarország megnyitotta határait az NDK Nyugat felé tartó állampolgárai előtt, ezzel történelmi lépést téve a vasfüggöny lebontásának folyamatában. Kozma Imre atya irányításával a Magyar Máltai Szeretetszolgálat sátortábort állított fel Zugligetben, a Szent Család plébánia területén, amely több mint 50 ezer NDK-állampolgárt fogadott be, akik Nyugatra szerettek volna jutni. Prédikációiban számos magyart buzdított arra, hogy segítsenek a menekülőkön.
Kozma Imre munkáját számos kitüntetéssel ismerték el, köztük a Német Szövetségi Köztársaság Érdemkeresztjével. 1989. szeptember 11-én Magyarország megnyitotta határait az NDK-állampolgárok előtt Nyugat felé, ezzel történelmi lépést téve a vasfüggöny lebontásának folyamatában.
Korábban a Hvg 360 írt arról, hogy Kozma Imre a Magyar Máltai Szeretetszolgálat megalakulásakor annak elnökeként és plébánosként is azonnal cselekedett. Augusztustól novemberig több tízezer menekültet fogadott be, akik a plébánia kertjében és a közeli kempingben találtak menedéket. Kozma atya érzékenyen reagált a helyzetre, és nyugati kapcsolatait is kihasználva szerzett támogatást. Nevét már jól ismerték Nyugaton, részben azért is, mert a Máltai Szeretetszolgálat magyarországi létrehozásában fontos szerepet játszott.
Amikor a nyugatnémet konzul segítséget kért tőle a menekültek elhelyezésére, azonnal vállalta a feladatot. Hamarosan sátrak és élelem érkezett Nyugatról, és sok magyar család is megnyitotta otthonát a menekültek előtt. Kozma atya közössége, amelyet „kozmatikusoknak” is hívtak, régóta aktív volt karitatív tevékenységekben. A zugligeti plébánia ekkor a békemissziók központjává vált, ahol olyan neves személyiségek is megfordultak, mint Helmut Kohl és Hans-Dietrich Genscher.
A menekültek ellátása idővel professzionálisabbá vált, és a nyugatnémet nagykövetség irodát is nyitott a plébánián a jogi ügyek gyors intézésére. Kozma atya bravúros diplomáciai munkát végzett, és elérte, hogy mindkét Németország képviselőivel tárgyaljon a menekültek kiengedéséről. Sőt, még Gorbacsov orosz elnök beleegyezését is megszerezte, aki azt mondta: „a magyarok jó emberek.”
Másoknak is segített
Kozma Imre 1940. június 4-én született Győrzámolyban. 1963-ban szentelték római katolikus pappá, miután teológiai tanulmányait az esztergomi papi szemináriumban végezte. Papi szolgálata során számos helyen megfordult, de a zugligeti Szent Család plébánia volt munkássága egyik legmeghatározóbb állomása, ahol ifjúsági és jótékonysági tevékenységekbe kezdett.
1989-ben alapította meg a Magyar Máltai Szeretetszolgálatot, a keletnémet menekült ellátása után fontos szerepet vállalt a román forradalom és a délszláv háború idején is, segélyszállítmányokat és humanitárius akciókat koordinálva.
1997-ben belépett az Irgalmas Rendbe, ahol rendi fogadalmat tett, és később a budapesti rendház vezetője lett. Szervezőmunkájával segítette a rend visszatelepítését Magyarországra, valamint kórházak újraindítását. Egész életét a karitatív munka és a rászorulók segítése határozta meg, amellyel a magyar közélet egyik kiemelkedő alakjává vált. 2024. október 17-én hunyt el.