4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Októberben az export euróban számított értéke 2,2 százalékkal csökkent, míg az importé 2,6 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva. A külkereskedelmi mérleg többlete 351 millió euró (107 milliárd forint) volt, 345 millió euróval (98 milliárd forinttal) kevesebb, mint tavaly októberben - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.

A második becslés szerint 2014 októberében a kivitel értéke 7,5 milliárd eurót, a behozatalé 7,2 milliárd eurót tett ki.

Az év első tíz hónapjában a kivitel értéke 70,4 milliárd euró, a behozatalé 65,1 milliárd euró volt. A külkereskedelmi mérleg aktívuma 5,3 milliárd eurót tett ki, ami 240 millió euróval volt kevesebb az előző év azonos időszakában mértnél.

Az idén január–októberben a külkereskedelmi termékforgalom forintárszínvonala az előző év azonos időszakához viszonyítva a kivitelben 0,9 százalékkal emelkedett, a behozatalban nem változott. A cserearány 0,9 százalékkal javult. A forint az euróhoz képest 4,1 százalékkal, a dollárhoz viszonyítva 2,2 százalékkal értékelődött le.

Októberben a külkereskedelmi termékforgalom kivitelének volumene változatlan volt, a behozatalé 6,2 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. Az év első tíz hónapjában a külkereskedelem export- és importvolumene 6,8, illetve 8,6 százalékkal bővült.

A KSH december 9-én kiadott első becslése szerint októberben a kiviteli többlet 374 millió eurót tett ki, 322 millió euróval elmaradva az egy évvel korábbitól, az export euróértéke 2,1 százalékkal csökkent, az importé 2,3 százalékkal nőtt a tavalyihoz képest. Októberben az első becslés szerint a kivitel értéke 7,5 milliárd eurót (2321 milliárd forintot), a behozatalé 7,1 milliárd eurót (2209 milliárd forintot) tett ki. Az idén január-októberben az első becslés szerint a kivitel értéke 70,4 milliárd euró (21 728 milliárd forint), a behozatalé 65,1 milliárd euró (20 073 milliárd forint) volt.

Sok több energiahordozót hoztunk be

A második, részletes adatok szerint a gépek és szállítóeszközök kivitelének volumene 8,2, a behozatalé 7,4 százalékkal nőtt 2013 első tíz hónapjához hasonlítva. A legdinamikusabb növekedés az előző hónapokhoz hasonlóan a közúti jármű forgalmát jellemezte: a kivitel több mint harmadával, a behozatal mintegy negyedével bővült a magas bázisidőszaki szinthez képest. A régi EU-tagállamokon kívül az ázsiai országok viszonylatában volt a legjelentősebb növekedés.

A feldolgozott termékek exportvolumene 6,9, az importé 9,4 százalékkal haladta meg a 2013. január–októberi szintet. A járműiparhoz és a vegyiparhoz kapcsolódó termékek forgalma továbbra is meghatározó volt. Több mint tizedével bővült a szerves vegyi termék behozatala, illetve az illóolaj, illat- és tisztítószer mindkét irányú forgalma. A gyógyszer és gyógyszerészeti termékek forgalma 5 százalékot meghaladóan nőtt mindkét irányban.

Az energiahordozók importvolumene – a forintárak csökkenése mellett – 12 százalékkal volt több, mint 2013. január–októberben. Az energiabehozatal felét adó kőolaj és kőolajtermék több mint 5 százalékkal haladta meg az előző év első tíz hónapjának szintjét. A gáztározók folyamatos feltöltése miatt töretlen dinamikával bővülő természetes és mesterséges gáz importvolumene az időszak végére negyedével meghaladta az egy évvel ezelőtti szintet. A villamos energia importvolumene több mint tizedével nőtt.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene 3,9, az importé 6,0 százalékkal bővült 2013. január–októberhez képest. A kivitel több mint ötödét adó gabona- és gabonakészítmény exportjának volumene az utóbbi két hónapban jelentősen alatta maradt a bázishavi szintnek, ugyanakkor a teljes időszakot tekintve közel tizedével meghaladta azt. Dinamikusan bővült az állati takarmány - főként a kutya- és macskaeledel - exportja, továbbá a kávé, tea, kakaó, fűszer importja. A hús és húskészítmény termékkörben a baromfi-, illetve a sertéshús kivitele élénkült meg jelentősen, ez utóbbi termékkör esetében az orosz kivitel elmaradását a japán kiszállítások kompenzálták.

A külkereskedelem háromnegyede EU-tagállamokkal folyt

Az év első tíz hónapjában az export 79, az import 75 százalékát bonyolították le az EU-tagállamaival. Ebben a viszonylatban a kivitel volumene 8,6, a behozatalé 13 százalékkal volt több, mint 2013 azonos időszakában. A külkereskedelmi mérleg többlete 6,7 milliárd euró volt, ami 1347 millió euróval kevesebb, mint egy évvel korábban.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 0,9 százalékkal nőtt, a behozatalé 2,4 százalékkal csökkent 2013 első tíz hónapjához hasonlítva. A külkereskedelmi mérleg hiánya ebben a viszonylatban 1,3 milliárd euró volt, 1107 millió euróval kevesebb, mint egy évvel korábban.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!