Miután múlt héten szerdán Orbánék visszaléptek a 2024-es olimpiai pályázattól, majd - mintha az olimpia korrupciós veszélyei miatt aggódóknak küldött volna egy fricskát a kormányzat -, csütörtökön Lázár János bejelentette, hogy a Puskás Stadion bruttó 190 milliárdból épül majd fel. Pedig korábban mégcsak 100-120 milliárdos költségekről volt szó. A növekedés okát egyelőre nem tudni, pláne azok fényében, hogy Fürjes Balázs korábban még arról beszélt, takarékosan kívánják megvalósítani ezt a beruházást. Az összeget a közbeszerzés nyerteseit ismertető közlemény bruttó 180 milliárdra mérséklete, ám így is kirívóan drága lesz a hazai nemzeti stadion.
Mindenesetre, ahogy a 444.hu összeszedte, ezzel több nagyobb nemzetközi beruházást is kenterbe fog verni a magyar nemzeti stadion. A 180 milliárd forint 584 milió eurónak felel meg, aminél csak egy költségesebb arénát talált a portál.
- A Bakui Olimpiai Stadion 600 millió euróba került, ami átszámítva (308 forintos árfolyamon) 184 milliárd forint,
- az Arsenal arénája 461 millió euró
- a bukaresti nemzeti stadion pedig 234,5 millió euróba került.
Az elmúlt évek tükrében azonban egyáltalán nem annyira meglepő, hogy nem aprózza el a kormányzat a stadionberuházást, hiszen gomba módra nőnek ki a földből az új arénák, melyek fenntarthatósága finoman szólva is megkérdőjelezhető főként az átlagos nézőszámok ismeretében. Ezen téren a hazai labdarúgás ugyanis nagyon nem áll jól és mint azt a tapasztalat is mutatja, az új stadionok eddig csak átmenetileg tudták növelni a nézőszámot, tartós változást nem tudtak hozni klubszinten. És minden bizonnyal nem lesz ez másként az új Puskás esetében sem.
Összesítésünk alapján az elmúlt két év átlagában 18 583 néző szurkolt a helyszínen a labdarúgó-válogatott hazai mérkőzésein, vagyis
a 180 milliárdos beruházással Orbánék 9,7 millió forintot költenek egyetlen fociszurkolóra.
A költségek megugrása előtt ez még a 6,5 millió forintot sem érte volna el, amivel még meg is valósulhatott volna a takarékos kivitelezés, melyről korábban Fürjes Balázs beszélt. Ezzel ugyanis az átlagos nézőszámra vetítve a negyedik legdrágább új aréna lett volna a Puskás hazánkban.
Az általunk összeállított rangsorban akad azért más meglepő és "mulatságos" tény is. A tényleges nézőszámokra vetítve mondhatjuk, hogy az MTK-drukkerek szinte érhetetlenül sokat érnek a kormánynak, hiszen majdnem 9,2 milliót költöttek a stadionnal egyetlen drukkerre. A 2015/2016-os (teljes) szezon átlagos nézőszáma a meccseken mindössze 789 fő volt, aminél még a Felcsút meccseit is bőven többen látogatják, 1701 volt az átlagnézőszám.
A dobogó harmadik fokára a Videoton-drukkerek kerültek, hiszen fejenként 7,4 millió forintot költött rájuk a kormány az új stadionnal. A legtakarékosabb stadion ebből a szempontból a paksi aréna lesz, mely nézőnként kicsivel több mint egymillióból jön ki.
A Puskás Stadion nélkül számítva egyébként a nagyobb stadionberuházásokkal átlagosan 3,8 milliót költöttek Orbánék a drukkerekre, ha pedig ezt is számításba vesszük, akkor 4,3 millió forintos szurkolónkénti összeget kapunk.
Székely Sarolta
mfor.hu