Tavaly augusztus óta tart a jegybank a kamatcsökkentő ciklusa, melynek hatásaként fokozatosan mérséklődnek a banki hitelkamatok is. Sőt, a csökkenő trend már 2012 júniusában elkezdődött, mégis július óta egyre kevesebb lakáscélú forinthitelt nyújtanak a kereskedelmi bankok a lakosságnak. Ennek oka részben az intézményi szigorítás, részben pedig az általános hitelundor.
Februárban a háztartások által felvett lakáscélú hitelek átlagos évesített kamata a csökkenő BUBOR és alapkamat ellenére a januári 9,36 százalékról 9,44 százalékra emelkedett, de ez még így is a 2012 előtti időszak jellemző kamatszintjével megegyező. Minden bizonnyal egyébként nem ez a minimális emelkedés volt a fő ok, de a háztartások a korábbinál újfent kevesebb hitelt igényeltek lakás célra, mindössze 7,7 milliárdnyit a januári 8,2 milliárd után. Ez lényegében a válságot közvetlenül követő időszaknak megfelelő nagyságnak felel meg.
Előző hónapban még arról számoltunk be, hogy hiába csökkennek a kamatok, a hitelköltség emelkedett, vagyis az egyéb, járulékos költségeket növelhették meg a bankok, vagy az alacsonyabb kamat ellenére is a hitelt igénylők a drágább termék felvételére jogosultak. Februárban ezt már nem mondhatjuk el a statisztika szerint, mivel a felvett hitelek átlagos hitelköltsége kvázi stagnált januárhoz képest. Az akkori 10,5 százalék 10,49 százalékra mérséklődött, mint már kiderült, emelkedő átlagos kamat mellett.
Rákapcsoltak a bankok márciusban
A PSZÁF adatai alapján szemmel tartott banki és takarékpénztári termékek teljes hiteldíjmutatóiban bekövetkezett változások arra engednek következtetni, hogy a márciusi jegybanki statisztika újabb, akár jelentős kamatcsökkentést is közölhet.
A nagyobb bankok ugyanis - kivétel ez alól a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Gránit Bank - jelentősen mérsékelte a nem akciós, piaci kamatozású lakás célú és szabad felhasználású hitelének kamatát. Kiemelendő közülük is az OTP Bank, mely közel 1 százalékponttal csökkentett, és az Unicredit, mely 70 bázispontos mérséklést eszközölt. A Raiffeisen pedig a márciusban végrehajtott módosításnak köszönhetően az Unicredithez hasonlóan 10 százalék alatt kínálja a lakáscélú hiteltermékét, és egyedüliként a szabad felhasználásút is.
A takarékbankok körében azonban még mindig tartják magukat a magas kamatok - ők sokkal kisebb intenzitással igazodnak a jegybanki kamatvágásokhoz. Bár februárhoz képest most többen döntöttek kamatmérséklés mellett, könnyen találni 12, vagy akár 13 százalék THM-nél drágább hitelt is. Az általunk szemmel tartott intézetek közül egyedül a Mohácsi Takarék az, mely 10 százalék alá vitte a lakáscélú hitel kamatát, és már tavaly december óta minden hónapban "vág" valamennyit a termékei árán.
mfor.hu