4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A kormány és a pénzügyi szektor csütörtökön aláírt megállapodása lényegében minden ügyfél számára kínál valamilyen megoldást. Ennek kapcsán próbáltunk kicsit a számok mögé nézni, hogy a papíron lefektetett intézkedések mit jelenthetnek a gyakorlatban. Mfor.hu-háttér.

600 milliárdnyi hitel negyedét engedhetik el

A 90 napon túli késedelembe esett ügyfelek esetében a kormány és a Bankszövetség megállapodása szerint az érintettek 2012. március 15-ig kérhetik a bankjuknál, hogy egyrészt váltsa forintra hitelüket, másrészt pedig annak 25 százalékát elengedje. Az átváltás a március közepe és április közepe közti MNB-középárfolyam átlagán történik meg, a 90 napos késedelem azonban 2011. szeptember 30-án számít. Utóbbi kitételnek vélhetően az a motivációja, hogy akinek most 90 napnál rövidebb késedelme van, az ne tehesse meg, hogy szándékosan nem fizet, hogy aztán élhessen a könnyítéssel.

A fenti lehetőség a deviza alapú jelzáloghiteleket érinti, melyek két nagy csoportba sorolhatók: a lakáscélú és a szabad felhasználású kölcsönök. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) statisztikája szerint szeptember végén összesen 2875 milliárd forintnyi deviza alapú lakáshitel és 2353,9 milliárd forintnyi szabad felhasználású deviza alapú jelzáloghitel volt a bankok portfóliójában.

A lakáshitelek esetében a 90 napon túli késedelmes állomány 239,4 milliárd forint volt szeptember végén, vagyis ha mindenki kéri a könnyítést, akkor ebben az esetben nagyságrendileg 60 milliárd forintnyi hitelt engedhetnek el a bankok. A szabad felhasználású jelzáloghitelek esetén a devizában folyósított kölcsönöknél 358,7 milliárd forint volt a késedelmes állomány szeptember végén, ebben az esetben 89,7 milliárdos tartozáselengedést hozhat az, ha mindenki él a felkínált lehetőséggel.

Fontos kitétel ugyanakkor, hogy a bankok nem automatikusan engedik majd el a tartozás negyedét, hanem van egy feltétel: az adósnak nyilatkoznia kell arról, hogy a késedelembe esésének oka a fizetőképességében beállott jelentős, igazolható romlás - például a munkahely elvesztése - volt. Ha erről mindenki bizonyíthatóan nyilatkozik, akkor a fentiek alapján összesen mintegy 150 milliárd forintnyi tartozást engedhetnek el egycsapásra a bankok.

A költségvetés is megérzi


A bankok és a kormány egyezségének értelmében az elengedésre kerülő adósság 30 százalékát a pénzintézetek leírhatják a jövő évi bankadóból. Vagyis ha a késedelmes adósok közül mindenki él a lehetőséggel, akkor nagyjából 45 milliárd forinttal csökkenhet a bankokra jutó 120-130 milliárd forintos bankadó összege. Ehhez jönne még hozzá az, hogy a csütörtökön aláírt megállapodásban szereplő növekedési paktum értelmében a mikrovállalati és kkv-hitelezés összegét a tervek szerint leírhatják majd a bankadó alapjából, azonban a növekedési paktum pontos részleteiről várhatóan majd csak februárban lesz megegyezés.

A jövő évi mellett az idei bankadó is csökkenni fog, hiszen a kormány annyi engedményt tett, hogy a végtörlesztés miatti veszteség 30 százalékát leírhatják a bankok. A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) adatai szerint november 27-ig 90 milliárd forint volt a bankok vesztesége a végtörlesztéseken, vagyis ennek alapján már biztosra vehető, hogy legalább 27 milliárd forinttal csökken majd az idei bankadó összege. A végtörlesztési időszak pedig december végéig tart, így várhatóan ez az összeg emelkedni fog. Korábban az MNB 200 milliárdra becsülte a teljes veszteséget, az lényegében a felére csökkentené a bankok különadóját már az idei évben, hiszen a 120-130 milliárd forintból 60-at leírhatnának.

Lesznek egyéb költségek is

A fentiek mellett a kormány és a bankok megállapodtak abban is, hogy azok, akik eddig rendben fizettek, 2012 végéig kérhetik az úgynevezett árfolyamgát alkalmazását. Vagyis öt éven keresztül kedvezményes árfolyamon törleszthetik devizahitelüket, a svájci frank esetében 180, az eurónál 250, a japán jennél pedig 2,5 forintos szinten számítják majd a havi részleteket.

A kedvezményes és a tényleges árfolyam közti különbözet egy gyűjtőszámlán gyűlik majd, ami kamatmentes lesz, az ötödik év végén részletekben kell elkezdeni törleszteni az ott felhalmozott tartozást. A kamatot a kormány és a bankok fele-fele arányban vállalták magukra. Azt azonban egyelőre megbecsülni sem lehet, hogy ez mekkora terhet jelent majd a bankrendszernek, hiszen nem tudni, hányan kérik majd a könnyítést, és hogy alakulnak az árfolyamok.

Beke Károly
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!