A vállalkozási mérlegképes könyvelői szakképesítést, most egy 320 órás tanfolyamon lehet elsajátítani, amely képzésen a következő modulok segítik az ismeretek bővítését: jogi feladatok a gyakorlatban, gazdasági és vezetési feladatok a gyakorlatban, pénzügyi feladatok ellátása, adózási feladatok ellátása, számviteli feladatok a gyakorlatban, számviteli szervezési feladatok a gyakorlatban, elemzési-ellenőrzési feladatok ellátása.
Milyen feladatokat tudnak ellátni azok, akik részt vesznek a képzésen? Olyan feladatokat, amelyek a számlarendhez, könyvvezetéshez és beszámoló készítéshez szükséges szabályzatok elkészítéséhez, illetve rendszeres karbantartásához kapcsolódnak.
Milyen munkakörök tölthetők be ezzel a képesítéssel?
Azok, akik elvégzik a vállalkozási mérlegképes könyvelő képzést, sok új munkakör betöltésére lesznek alkalmasak. Ilyen például a számviteli ügyintéző (számviteli ügyintéző, analitikus könyvelő, főkönyvi könyvelő, készlet - és anyagnyilvántartó), pénzügyi ügyintéző (pénzügyi ügyintéző, bérszámfejtő, pénztáros, számlaellenőr), adatrögzítő, kódoló (adatrögzítő), könyvelő (analitikus könyvelő). További munkakörök, amelyek betölthetők a megszerzett végzettséggel: bérelszámoló (bérelszámoló), készlet - és anyagnyilvántartó (készlet - és anyagnyilvántartó), számviteli - és pénzügyi tevékenységet folytató egység vezetője (számviteli egység vezetője), kontroller (kontroller, belső ellenőr), szervezetirányítási elemző, szervező (szervezetirányítási vezető). A kontrollerképzésre csak felsőfokú végzettség esetén lehetséges jelentkezni. A mérlegképes könyvelő tanfolyam résztvevőinek részletfizetési lehetőséget is biztosítanak a tanfolyam szervezői.
A vállalkozási mérlegképes könyvelő OKJ képzés a következő városokban indul: Budapest, Győr, Kaposvár, Kecskemét, Miskolc, Pécs, Szeged, Székesfehérvár, Szekszárd, Tatabánya és Veszprém.
Mit kell tudnia egy vállalkozási mérlegképes könyvelőnek?
A vállalkozási mérlegképes könyvelőnek sok-sok készségre és képességre van szüksége, hogy a feladatait teljes körűen el tudja látni. Mutatjuk azt a 16 kompetencia területet, amelyben egy mérlegképes könyvelőnek otthonosan kell mozognia:
- Olyan feladatok ellátása, amelyek a pénzforgalommal kapcsolatosak.
- Elő kell készítenie és le kell bonyolítania a befektetési és finanszírozási pénzügyi döntéseket.
- Ki kell alakítania a vállalkozás költség elszámolási rendszerét.
- A mérlegképes könyvelő feladata megítélni a vállalkozás pénzügyi helyzetét.
- A mérlegképes könyvelőnek tudnia kell alkalmazni az adójogszabályokat és értenie kell az adóbevallás összeállításához, illetve az adóellenőrzéssel összefüggő feladatok ellátása is a feladatai közé tartozik.
- Olyan feladtok ellátásában is kompetensnek kell lennie, amelyek az alapítással, az átalakulással, a felszámolással és a végelszámolással kapcsolatosak.
- A jogszabályokat nem csak ismernie kell, de tudnia kell azokakat alkalmazni és a konszolidált beszámolók összeállításában is közre kell működnie.
- A számviteli törvény előírásait alkalmazva, össze kell állítania a vállalkozás számviteli politikáját és az egyéb előírt számviteli szabályzatokat, illetve a vállalkozás számlarendjét is.
- A mérlegképes könyvelő, a számítógépes programcsomagokat is használni tudja.
- Közreműködik a főkönyvi és analitikus nyilvántartási rendszer, alrendszerek információs rendszerének kialakításában.
- Képes a főkönyvi és analitikus nyilvántartásokat vezetni.
- A mérlegképes könyvelő nem csak a vállalkozás működését vizsgálja, de az ok-okozati összefüggések megismerése is a feladatai közé tartozik.
- Sajátos értékelési előírásokat is alkalmaz.
- Részt vesz a tulajdonosi és a belső ellenőrzési feladatok ellátásában.
- Összeállítja a vállalkozás beszámolóját, üzleti jelentését.
- Elemzi az erőforrásokkal való gazdálkodást.