3p

A júniusi forinterősödés közel 200 milliárd forintos mínuszt jelentett.

Majdnem négy éve nem volt ilyen kevés devizahitel

Összesen 7503,1 milliárd forint volt a háztartások hitelállománya június végén, ez 223,2 milliárddal volt alacsonyabb az egy hónappal korábbinál - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kedd reggel közölt adataiból. Ezen belül főleg a devizahitelek állománya csökkent, hiszen a májusi 4519,8 milliárd forint után 4300,9 milliárdot tett ki. A visszaesésből 191,7 milliárd forint átértékelődés és egyéb változás volt, ez többnyire a forint erősödését szokta jelenteni. További 27,2 milliárd forintos csökkenést okozott a devizahitelek havi törlesztőrészletének befizetése.

A jegybanki középárfolyamokat vizsgálva kiderül a hitelállomány csökkenésének oka: júniusban a forint a svájci frankkal szemben 250-ről 240-ig kapaszkodott vissza, míg az euró ellenében a május végi 300 forintos szint 288-ig csökkent.

Érdekesség egyébként, hogy a június végi 4300,9 milliárd forintos devizahitel-állománynál alacsonyabbat utoljára 2008 szeptemberében tapasztalhattunk, azóta folyamatosan felette volt. Az elmúlt években a csúcs tavaly augusztus volt, amikor 5985,9 milliárd forintnyi devizahitele volt a háztartásoknak, ahhoz képest mostanra majdnem 1700 milliárd forinttal csökkent az állomány. Persze ennek jelentős része egyszeri csökkenés volt a végtörlesztés miatt, tavaly december és idén január között egy hónap alatt 732 milliárd forinttal csökkent a háztartások hitelállománya.

A háztartások forinthiteleinek állománya június végén 3202,3 milliárd forint volt, ez 4,3 milliárddal maradt el az egy hónappal korábbitól. Ezen belül 6,8 milliárdos csökkenést jelentett az átértékelődés, a nettó hitelfelvétel pedig 2,5 milliárd forint volt, vagyis ennyivel többet vettek fel a háztartások, mint amennyi a havi esedékes törlesztőrészletek összege volt.

A forint erősödésével a vállalatok is jól jártak: a nem pénzügyi vállalatok devizahitel-állománya a májusi 4241,6 milliárd forintról június végére 3999,2 milliárdra csökkent. Ezen belül 177,2 milliárdos visszaesést okozott az átértékelődés és egyéb változás, tehát ennyit segített nagyjából a forint erősödése, míg a havi törlesztések 65,2 milliárd forintot tettek ki. A forinthitelek állománya a cégek körében 3177,3 milliárd forintról 3133,7 milliárdra csökkent, a vállalkozások 19,6 milliárd forinttal nettó törlesztők voltak, vagyis ennyivel több volt a havi részlet, mint az új hitelkihelyezés.

Forintbetétekbe menekültünk

A háztartások betétállománya kismértékben csökkent, de ez főleg átértékelődésnek, részben a forint erősödésének volt köszönhető. A teljes betétállomány a június végén 7538,7 milliárd forintot tett ki az előző havi 7555,7 milliárd után. Ezen belül a forintbetétek állománya 14,1 milliárd forinttal nőtt, így 6551,4 milliárdot tett ki. A növekedés az új betételhelyezéseknek volt köszönhető, 45,9 milliárddal nőtt a nettó megtakarítás, miközben az átértékelődés és egyéb változás 31,8 milliárd forinttal csökkentette az állományt.

A devizabetétek terén is nettó betételhelyező volt a lakosság júniusban, hiszen a tranzakciókból eredően nettó 14,8 milliárd forinttal nőtt az állomány, azonban ezt a forint erősödése miatti átértékelődés és egyéb hatások 45,8 milliárddal csökkentették, így végül összességében 31 milliárd forinttal mérséklődött a devizabetétek összege.

Beke Károly

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!