4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az elmúlt években megszokhattuk, hogy az életünk folyamatosan drágul, egyre magasabb árakkal találkozunk a boltok polcain és a közüzemi számlákon is. 2014 ebben is különbözött. Folytatódik év végi cikksorozatunk.

A háztartási energia árának mélyrepülése a kormányzati intézkedések nyomán, magyarul a rezsicsökkentés szépen megkavarta az idei inflációs statisztikákat. A korábban megszokott pozitív tartomány helyett idén az első 11 hónapban (decemberre vonatkozóan még nem állnak rendelkezésre adatok) hatban csökkentek az árak, az előző év hasonló időszakához képest, sőt a január-novemberi szám is 0,2 százalékos visszaesést mutat.

A rezsiköltségeken túl, amelyek ára egyébként 12,3 százalékkal csökkent idén, az élelmiszerek (0,3) a ruházkodási cikkek (0,7) és a tartós fogyasztási cikkek (0,5) is olcsóbbak voltak, mint egy évvel korábban. Ezzel szemben a szolgáltatások ára emelkedett 1,9 százalékkal és persze a dohány és szeszes italok is 6,6 százalékkal. Csökkent az üzemanyagok ára is, ami az elmúlt hónapokban lefelé húzta az inflációt, bár ennek a java még csak decemberben, illetve a jövő év elején jön.

Az árak csökkenésének szerkezete azonban nem mindig azokat segítette idén, akik valóban rászorultak. A szén és a tűzifa például drágult, tehát akik nem gázzal vagy villannyal fűtöttek, azok kevésbé érzékelték a kormány "csodafegyverének jótékony hatásait”. Az élelmiszerek esetében vegyesen alakult a kép, hiszen mialatt a fontos tejtermékek drágultak, bizonyos alapvető élelmiszerek, mint például a burgonya vagy a cukor kevesebbe került.

Az árak esése mögött számos ok állhat, köztük például a kereslet visszaesése is, bár Magyarországon a kiskereskedelmi statisztikákat elnézve nem úgy tűnik, mintha ettől komolyan tartani kellene. A rezsicsökkentés - amelynek hosszú távú hatásait komoly vita övezi, hiszen nem lehet tudni, hogy az esetlegesen elmaradó beruházások milyen anyagi terheket rónak majd a lakosságra, - egy dolgot biztosan elért: az embereknél maradó pénz a belső fogyasztás élénkítésére fordult, hiszen az elmúlt években egyre nőtt azok száma, akik nem hogy megtakarítani nem tudtak, de anyagi helyzetük bizonyos javaktól is megfosztotta őket.

A kiskereskedelmi statisztikák - amelyek egyik legizgalmasabb eleme idén a dohányárusítás átalakítása folytán kialakuló módszertani változás volt - azt jelzik, hogy egyre több pénzt hagyunk a boltokban. Az idei október például már-már megközelítette egy átlagos december kiskereskedelmi volumenét a maga 810 milliárd forintos nagyságával. A kiskereskedelem pedig még egy hatalmas lökést kap majd akkor, amikor a devizahitelek kapcsán tisztességtelennek ítélt tételek elkezdenek átvándorolni az emberekhez. Olyan családokhoz ráadásul, akik pont a hitelük miatt nem tudtak hozzájutni az áhított javakhoz.

A defláció lehet veszélyes is

Bár a defláció első hallásra „jó dolog” benne van annak lehetősége, hogy beinduljon egy lefelé pörgő, a fogyasztás visszaesésével járó spirál, mivel a háztartások annak reményében, hogy a termékekhez minél olcsóbban juthatnak hozzá, elhalasztják vásárlásaikat. A halasztott fogyasztásban megmutatkozó deflációs várakozás önmagát valósítja meg, és ez az egyre folytatódó körforgás húzza magával lefelé a nemzetgazdasági szintű keresletet, és így a gazdasági növekedést is. Az Európai Unióban például, ahol novemberben csak 0,4 százalékos volt az áremelkedés, az Európai Központi Bank komolyan fontolgatja, hogy beavatkozik, elkerülve, hogy deflációs-spirál alakuljon ki.

Magyarországon annyiban más a helyzet, hogy az árak csökkenése főként a rezsicsökkentés számlájára írható, tehát pontosan lehet tudni, hogy a pénz a közműszolgáltatóktól vándorolt a zsebünkbe. Mivel a fűtéssel és a villannyal nem tudunk „spórolni” annak reményében, hogy később az olcsóbb lesz, egyelőre nem áll fenn közvetlen veszély.

Már csak azért sincs különösebb ok aggodalomra, mert a maginfláció alapján látható, hogy középtávon gond nélkül tartható a kívánatos 3 százalék körüli szint, még akkor is, ha a jövő év elején némi növekedés mutatkozik az árakban. A gyorsan változó tételektől megtisztított mutatók ugyanis 1,5-2 százalékos szinten mozognak, vagyis továbbra is mérsékelt inflációs környezetre utalnak.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!