3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Húsz évvel az újraegyesülés után a gazdasági mutatókat tekintve még mindig szakadék választja el egymástól Németország keleti és nyugati részét - hangzott el a 2010. évi statisztikai évkönyv szerdai bemutatóján Berlinben.

Roderich Egeler, a szövetségi statisztikai hivatal elnöke kiemelte: elsősorban a jövedelmek és a munkanélküliség terén mutatkoznak jelentős különbségek a keleti és a nyugati tartományok között. A volt NDK területén fizetett átlagbérek 2009-ben csupán 76,5 százalékát tették ki a nyugati bérszínvonalnak. Igaz, az egyesülés utáni első évben, 1991-ben az arány még ennél is sokkal rosszabb volt (46,4 százalék).

A munkanélküliség változatlanul komolyabb probléma keleten, mint nyugaton. Míg a nyugati tartományokban a munkaképes korú lakosságnak csupán nyolc százaléka részesül tartósan állás nélkülieknek folyósított segélyben (Hartz IV), addig a keleti régióban ez az arány 17 százalék.

Az alacsony bérszínvonal és a magasabb munkanélküliség fő oka az NDK állami vállalatainak 1990-ben megindult privatizálása, amely gyakorlatilag az ipari struktúrák felszámolásával volt egyenlő. Ennek eredményeként ma keleten alig találni komoly ipari bázisokat (üdítő kivétel az Opel eisenachi, a BMW halle-lipcsei, a Volkswagen zwickaui üzeme), miközben egyetlen nagy német konszern székhelye sem található az Elbától keletre. Utóbbinak tulajdonítják megfigyelők azt, hogy a keleti régió gazdasági ereje jócskán elmarad a nyugatiétól. Egy-egy cégközpont számos embernek ad ugyanis munkát, és többnyire átlagon felüli fizetést is biztosít alkalmazottainak.

1991 óta 2,7 millió lakos távozott a keleti tartományokból nyugatra, illetve külföldre. A migráció oka egyértelműen a hazai környezetben tapasztalt kilátástalanság, az üzemek bezárása, munkahelyek tömeges megszűnése volt. A fenti időszakban ugyanakkor 1,9 millió nyugatnémet költözött át a volt NDK területére - ám ezek jelentős hányada nyugdíjas, akit főleg az olcsóbb lakbérek és a korábbi lakóhelyükhöz képest színvonalasabb kulturális kínálat vonzott keletre.

A német újraegyesülés közelgő évfordulója (október 3.) alkalmából mérleget vont szerdán a Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) állami bank is. A keleti tartományok gazdasági talpra állítását célzó tevékenysége során a KfW húsz év alatt összesen 173 milliárd eurót helyezett ki a régióba, elsősorban kedvező kamatozású hitelek formájában - közölte frankfurti tájékoztatóján a bank elnöke. A hitelek fő haszonélvezői új céget alapító vállalkozók, csúcstechnológiát képviselő vállalatok és középvállalkozók voltak. Ezen kívül jelentős összeg jutott lakások szanálására és az infrastruktúra javítására.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!