9,41 millió forintszámlát vezettek a magyarországi pénzforgalmi szolgáltatóknál az első félév végén, ami 30 ezerrel kevesebb, mint a március 31-i adat. Pedig az MNB adatai szerint a forintszámlák száma 2010 és 2012. december 31-e között több mint 450 ezerrel emelkedett, amikor is megfordult a trend és mostanra 225 ezret szüntettek meg, ami a 2012 végi csúcshoz képest 2,33 százalékos csökkenés. 6 százalékkal 1,06 millióra esett a devizaszámlák száma is ugyan ebben az időszakban. A tulajdonosi kör szerinti bontásból kiderül, hogy ez a visszaesés szinte kizárólag a lakossági szegmensből ered, aminek vélhetően a bankszektort terhelő adók és az ennek nyomán emelkedő díjak a legfőbb okozói.
A megszűnő bankszámlákkal szemben pozitív folyamatként értékelhető, hogy folyamatosan nő a bankkártyás vásárlások száma Magyarországon, az idei első félévben például 16,4 százalékkal az egy évvel korábbihoz viszonyítva. Az átlagos bankkártyás fizetési tranzakció némi ingadozást leszámítva stabilan 7 ezer forint környékén mozgott az elmúlt években.
Nem így a kártyás készpénzfelvétel, amely bár a tranzakciókat tekintve 11 százalékkal csökkent az első félévben, a pénz összegét tekintve 5 százalékos volt a növekedés. Ebből következik, hogy az emberek egyre nagyobb összegeket vesznek fel, amikor odamennek egy ATM-hez. Az átlagos felvétel 2014 második negyedévében közel 59 ezer volt, kétezerrel magasabb, mint az első három hónapban, de 2010 és 2012 között leginkább 50 ezer forint alatt mozgott ez az összeg.
A kártyák számának alakulása nem követte a bankszámláknál tapasztalt csökkenő trendet, hiszen számuk 2010 óta valamivel 9 millió alatt van. A kártyák mintegy 85 százaléka betéti és csak 15 százaléka hitel. Az NFC technológiás, érintés nélküli fizetési funkcióval ellátott kártyák óriási népszerűségnek örvendenek. Míg 2012 első félévében még csak 330 ezer ilyen kártya volt forgalomban, mostanra számuk 2,7 millióra duzzadt.
Érdekes ugyanakkor, hogy kártyaelfogadó helyek száma az elmúlt években tapasztalható töretlen növekedéssel szemben, ha minimális mértékben is, de csökkent. 2013 első félévében például 74 ezer ilyen hely volt, ami 6 700 darabbal több, mint egy évvel korábban. A idei év második negyedéve viszont közel 1 000 darabos csökkenést hozott. Érezhetően bővül ugyanakkor az internetes elfogadóhelyek száma, amely a második félévben átlépte az 5 ezres darabszámot.
2014. első negyedévében a hazai kibocsátású fizetési kártyákat érintő kevesebb, mint négyezer visszaéléssel összesen 131 millió forint kár keletkezett. A visszaélések többsége (63 százaléka) a kártya fizikai jelenléte nélküli tranzakciókhoz kapcsolódik. A további főbb csalási kategóriák a hamisított valamint az elveszett és ellopott kártyákkal okozott ügyek. A visszaélések jelentős része – az első negyedévben a 80 százaléka – továbbra is a nemzetközi tranzakciókban történik. A hazai kártyaelfogadói hálózatban elkövetett szintén alacsony számú (406 darab) visszaélésből összesen 11,5 millió forint kár származott.
Szász Péter
mfor.hu