Az államháztartás központi alrendszere szeptemberben 256,4 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben a tavaly szeptemberi 271,6 milliárd forintos többlettel. Az első kilenc hónapban a deficit 1236,3 milliárd forint volt - jelentette csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A tavalyi első háromnegyed évben a deficit 2,4 milliárd forint volt a Magyar Államkincstár honlapján elérhető adatok szerint.
A minisztérium szerint a hiány mértéke a várakozásoknak megfelelő volt, és az év egészére meghatározott uniós módszertan szerinti 2,4 százalékos GDP-arányos hiánycél biztonsággal teljesíthető.
Az év első kilenc hónapjában a központi költségvetés 1281,2 milliárd forintos, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 62,0 milliárd forintos hiánnyal zártak, az elkülönített állami pénzalapok pedig 106,9 milliárd forintos többletet értek el.
A január-szeptemberi egyenleg alakulására a növekvő uniós kifizetések voltak érdemi hatással. Ebben az évben a kifizetések elérték az 1484,3 milliárd forintot, míg egy évvel korábban 1035,3 milliárd forint volt az összegük. A költségvetésbe érkező uniós bevételek 297,5 milliárd forint összege lényegesen alacsonyabb nem csak az idei kifizetéseknél, hanem a tavaly befolyt 426,2 milliárd forintnál is. Az NGM magyarázata szerint szeptemberben magas volt a havi áfa-visszautalások összege is, mivel a "megbízható adózók" részére a januártól hatályos szabályok szerint a korábbi 75 nap helyett már 45 napon belül teljesíti az adóhatóság a visszautalást.
Az előző év azonos időszakához viszonyítva érdemben növekedtek az általános forgalmi adóból és a személyi jövedelemadóból származó költségvetési bevételek, valamint a biztosítottak által fizetett nyugdíj-, egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékok, amit a minisztérium a foglalkoztatottság javulásával, a keresetek emelkedésével, és a családi adókedvezményekkel, illetve ebből eredően a fogyasztás alakulásával magyaráz az NGM.
MTI