A koronavírus-járvány gazdasági hatásait ellensúlyozó intézkedéseket jelentett be szerdán délután Orbán Viktor miniszterelnök. A nem éppen zökkenőmentes bejelentés során első körben 5 intézkedést jelentett be. Ezek közül az egyik a már most is súlyos gondokkal küzdő szektorok munkahelyeinek védelmére irányul, így tehát
- a vendéglátás,
- a turizmus,
- a szórakoztatóipar,
- a sport
- és a kulturális szolgáltatások.
Ezen ágazatok munkáltatói mentesülnek a járulékfizetési kötelezettségek alól, a munkavállalóknak pedig nem kell nyugdíjbiztosítási járulékot fizetni, az egészségbiztosítási járulékfizetési kötelezettséget pedig a törvényi minimumra csökkentik.
A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a munkaadók mentesülnek
- a 17,5 százalékos szociális hozzájárulási adó
- és a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulás megfizetése alól.
A két kötelezettség kulcsa egyébként sok esetben alacsonyabb lehet ennél, a szabályok alapján ugyanis, ha munkaerőpiacra lépő fiatalt, három vagy több gyermekes anyát, megváltozott munkaképességűt, szakképzettséget nem igénylő munkakörben vagy volt közfoglalkoztatottat foglalkoztatnak, a szociális hozzájárulási adóból különböző mértékű kedvezményeket érvényesíthettek.
Mindenesetre ha nem a fenti csoportokba tartozó dolgozóról van szó, akkor a munkaadó a bruttó bérre vetítve 19 százaléknyi tehertől mentesül az intézkedés nyomán.
Ez egy bruttó 250 ezer forintos fizetésnél havi 47 500 forint könnyítést jelent.
Ugyanezen, a munkáját bruttó 250 ezer forintért végző dolgozó
mentesül a 10 százalékos nyugdíjjárulék megfizetése alól,
egészségbiztosítási járulékként a 7 százalék (vagyis 17 500 forint) helyett havi 7710 forintot kell fizetni.
A dolgozó így havi 34 790 forintos könnyítést kapott a mostani intézkedéssel.
Mintegy 480 ezer ember érintett
A Magyar Turisztikai Ügynökség elmúlt hetekben közölt adatai szerint a turizmus ágazatában mintegy 400 ezer ember dolgozik, illetve a KSH adatai szerint a szórakoztatóipart, sportot, kulturális szolgáltatásokat magába foglaló művészetek, szórakoztatás, szabadidő ágazatában pedig 80 ezren.
A most bejelentett, súlyosan érintett ágazatokra vonatkozó intézkedéssel tehát 480 ezer dolgozónak nyújtott segítséget az Orbán-kormány.