2,5 éve nem vettünk fel ilyen kevés hitelt
A legfrissebb jegybanki statisztika arról árulkodik, hogy októberben hiába mérséklődtek a hitelek kamatai, az nem segítette a hitelezést, hiszen a háztartások által felvett lakáscélú hitel mindössze 9,5 milliárd forint volt az előző havi 10,1 milliárd forint után. Ez egyébként egy július óta tartó csökkenő trend folytatása egyben. Az októberi 9,5 milliárdnál alacsonyabb összeg felvételére legutóbb ráadásul 2010 márciusában volt példa, akkor 8,5 milliárdnyi lakáscélú hitelt igényeltek és kaptak meg a háztartások.
Ami pedig a kamatokat illeti, szeptemberben arról írtunk, hogy bár csökkent a felvett hitelek átlagos kamata, a 3 havi BUBOR csökkenése nagyobb ütemű volt a megegyező időszakban, így 4,36 százalékra ugrott a bankok által alkalmazott lakáscélú hitelek kamatfelára. A trend mindkét mutató esetében folytatódott októberben, ám a kamatfelár mértéke 4,14 százalékra mérséklődött. A hitelek átlagos kamata 10,42 százalék volt az előző havi 10,97 százalék után, míg a 3 havi BUBOR havi záróértéke 6,61 százalékról 6,28 százalékra csökkent.
Ezzel együtt a teljes hitelköltség mutató is 11,86 százalékról 11,48 százalékra mérséklődött októberben, ami elnézve azt, hogy az általunk szemmel tartott banki termékek THM-e is sok esetben jelentős mértékben csökkent, nem okozott túl nagy meglepetést. A jegybanki statisztika egyébként várhatóan november hónapra is tovább csökkenő átlagos kamatokról és hitelköltség mutatókról fog beszámolni.
Szinte mindenki sokat csökkentett a kamatokon
A piaci adatok alapján ugyanis folytatódtak a kamatcsökkentések a vizsgált nagyobb kereskedelmi bankok több termékénél. A piaci kamatozású lakáscélú hitelek esetében egyedül a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Gránit Bank, illetve a CIB Bank nem változtatott a konstrukción. Utóbbi terméke így az egyik legdrágábbá minősült a piacon, hiszen a K&H és az OTP is most olyan mértékű kamatcsökkentést eszközölt, mellyel sokat javítottak a termékük versenyképességén. Az Unicredit esetében pedig a múlt havi cikkünk megjelenésekor épp nem tartalmazott a PSZÁF adatbázisa információkat az Unicredit termékeire vonatkozóan, ám a legfrissebb adatok szerint a 11,15 százalékos THM-mel a legkedvezőbb konstrukciót kínálják az általunk szemmel tartott termékek között.
Hasonló kamatcsökkentési dömping volt a szabad felhasználású hitelek esetében is, ám itt találkoztunk egy meglepő lépéssel is, hiszen az OTP többihez képest drága hitelének THM-ét 10 bázisponttal 15,19 százalékra emelte, ezzel az általunk szemmel tartott termékek legdrágábbjává minősült. Persze mindez köszönhető annak is, hogy a korábbi legmagasabb THM (15,5 százalék) mellett hitelező K&H 14,8 százalékra mérsékelte a hiteldíjmutatót.
A korábbi hónappal ellentétben nagyobb aktivitást mutattak októberben a takarékbankok is, hiszen a Duna Takarék és a Mohácsi Takarék is csökkentette a piaci kamatozású ingatlancélú és szabad felhasználású hitel hiteldíj mutatóját.
Székely Sarolta
mfor.hu