4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár éves szinten a GDP-hez viszonyított bruttó adósságunk az évközi emelkedés ellenére az előző évhez képest 2,4 százalékponttal csökkent, a nettó adósságmutatónk 2010. december óta nem volt ilyen magas. A központi kormányzat a jegybankban lévő részesedésén bukott jó nagyot.

A Magyar Nemzeti Bank által hétfőn reggelt az államháztartás és a háztartások pénzügyi számláinak 2012 negyedik negyedéves előzetes adatairól közölt statisztika szerint a GDP-hez viszonyított bruttó adósságunk év végén 79 százalék lett, ami a szeptember véginél 0,4 százalékponttal magasabb. Ugyanakkor a 2011-es decemberi érték még 81,4 százalékpontot mutatott, így bár a gazdasági teljesítménynek köszönhetően nem a várt mértékben, de mégiscsak csökkent egy év alatt az adósság. Igaz, hogy szeptember végén az MNB előzetes számlái alapján 77,1 százalékról is szó volt, azonban ezt az értéket a jegybanknak a KSH által közölt végleges, nominálisan kisebb GDP-szám miatt korrigálnia kellett. (lásd: MNB: magasabb az adósság a korábban közöltnél) Az államháztartás bruttó, konszolidált, névértéken számításba vett (maastrichti) adóssága 2012 végén 22 373 milliárd forint. A negyedik negyedévben a nettó hiteltörlesztés 107 milliárd forinttal csökkentette, miközben a forint gyengülése 275 milliárd forinttal növelte az adósságállományt.

Az államháztartás „maastrichti” adóssága egy év alatt tehát 2,4 százalékponttal csökkent, ugyanakkor az államháztartás nettó adóssága – bruttó adósság mínusz pénzügyi vagyon – 60,5 százalékra emelkedett, ami 2010 december óta a legmagasabb érték. 2011 első negyedévében ugyanis a nettó adósságmutató is jelentősen csökkent (-8 százalékpont) a magánnyugdíjpénztári pénzek bevonása miatt, ezt a szintet azonban nem tudtuk tartani, két év alatt "eltüntettük". Tavaly egész évben a központi kormányzat pénzügyi eszközei 17 százalékkal estek vissza, miközben a kötelezettségek 6-tal nőttek. A dolog pikantériája, hogy a központi kormányzat eszközeinek 17 százalékos csökkenésében (498 milliárd forint) a legnagyobb tételt a jegybankban való részesedésének 837 milliárdos csökkenése jelenti. Ez az éves szinten 61 százalékos beszakadás annak köszönhető, hogy a devizatartalékolás költsége elolvasztotta a jegybank teljes saját tőkéjét január végére. (lásd: Elfogyott az MNB saját tőkéje) Az államháztartás éves 2 458 milliárdos nettó pénzügyi vagyonának csökkenéséhez tehát az MNB 837,9 milliárddal járult hozzá.

Pedig az MNB-adati szerint is vannak biztató jelek az államháztartás 2012-es alakulásában. A négy negyedéves adatok alapján ugyanis az államháztartás nettó finanszírozási képessége 2,1 százalékra csökken a GDP arányában (588 milliárd forint), amire még nem volt példa.

Az előzetes számlák alapján az is tisztán látszik, hogy a negyedik negyedévben sem kezdett el a lakosság költekezni, hanem továbbra is jelentős mértékben takarít meg. Sőt, a mostani adatok szerint a megtakarítás a jelentősebb magánnyugdíjpénztári kilépések és a végtörlesztés miatti tőketranszfer hatása nélkül a GDP 6,8 százalékát tette ki (1367 milliárd), amire szintén nem volt még példa. A négy negyedéves összesített adatok alapján a háztartások kiigazított finanszírozási képessége 4,8 százalék volt.

A háztartások nettó vagyona egy év alatt 3,9 százalékkal nőtt, különösen a központi kormányzat értékpapír-állománya ugrott meg. Az MNB adatai szerint a lakosság kezében 66 százalékos bővülés után 1248 milliárd forintra nőtt az államkötvények, kincstárjegyek együttes állománya.

Mivel a vállalatok finanszírozási képességéről egyelőre nincs adat (majd a végleges statisztika során közli azt az MNB), így az ország teljes finanszírozási képességéről a negyedik negyedévben pontos információ nem áll rendelkezésre. Mivel azonban az államháztartás finanszírozási képessége javult, a háztartásoké nőtt, így - ismerve a vállalatok utolsó negyedéves hitelezési adatait - nagy valószínűség szerint az ország finanszírozási képessége újra csúcsot döntött.

szp
mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!