Pankucsi Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) adóügyekért felelős helyettes államtitkára hétfőn reggel a Kossuth Rádió 180 perc című műsorában elmondta: az elektronikus naplóval nem rendelkező pénztárgépek online pénztárgépre cserélésének határideje augusztus 31.; ez a kereskedők 70 százalékát - főként kiskasszás kereskedőket és vendéglátósokat - érinti.
Jelezte: a 30 napos türelmi időt annak érdekében alkalmazzák, hogy minden érintett a számára mind árban, mind szolgáltatásban legmegfelelőbb pénztárgépet tudja megrendelni, beszerezni. A NAV ennek megfelelően szeptember 30-ig csak azt ellenőrzi, hogy a vásárláshoz szükséges üzembehelyezési kódot igényelték-e az adóhatóságtól a kereskedők - mondta Pankucsi Zoltán. A helyettes államtitkár az m1 ma reggel című műsorában hozzáfűzte: október elsejétől a NAV azt is ellenőrzi, hogy az átállásra kötelezettek rendelkeznek-e már új géppel vagy érvényes, a gyártó által visszaigazolt megrendeléssel.
Senkit nem érhet joghátrány amiatt, mert olyan "piaci elégtelenség" alakult ki, hogy e hét végéig nem tudja megrendeléseit lebonyolítani a pénztárgépgyártóval, -forgalmazóval - tette hozzá. A helyettes államtitkár szólt arról is: újabb pénztárgépgyártók kaptak forgalmazási engedélyt, így hatra nőtt az engedélyezett gépek száma, ami három különböző pénztárgéptípust takar. Pankucsi Zoltán hozzáfűzte: még ezen a héten várható, hogy a Magyar Kereskedelmi és Engedélyezési Hivatal újabb engedélyeket ad ki, vagyis dinamikusan bővül a piac. Elmondta, hogy az árak is lefelé tendálnak, a kezdeti 170 ezer forint plusz áfa után, mostanra már 120 ezer forintos pénztárgép is van a piacon.
Az NGM továbbra is tárgyalásokat folytat annak érdekében, hogy lehetőség szerint minél lejjebb vigyék az árakat - jelezte Pankucsi Zoltán. Kiemelte, hogy az augusztus 31-i határidő nem változik, a vállalkozásoknak mindent meg kell tenniük, hogy a számukra előírt cserét végrehajtsák. A feltételeknek - például 500 millió forint alatti éves árbevétel - megfelelő kereskedők 50 ezer forintos támogatást kaphatnak a cseréhez.
Az ellenőrzések kapcsán kifejtette: nem a bírságolás a cél, hanem, hogy a vállalkozásokkal együtt küzdjenek a feketegazdaság visszaszorítása ellen, és megszüntessék azt a versenyhátrányt, amelyet az adóelkerülő vállalkozások okoznak a tisztességesen adózóknak. Magánszemély cserére kötelezetteknél a mulasztási bírság 500 ezer forintig terjedhet és akár többször is kiszabható, a cégeknél egymillió forinttól indul a bírság, amely szintén kiszabható többször, és az üzlethelyiség bezárása is szóba jöhet adott esetben - ismertette Pankucsi Zoltán.
MTI