3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Több mint 12 százalékkal emelkedtek a keresetek - gyakorlatilag megvalósult a teljes foglalkoztatottság, így továbbra is marad a béremelkedés tempója. A közfoglalkoztatottak száma csökken, a férfiak és a nők fizetése között tovább nő a különbség.

2019. februárban a bruttó átlagkereset 345 900 forint volt a KSH friss közlése szerint. A nettó átlagkereset a kedvezmények nélkül 230 000 forint, a kedvezményeket is figyelembe véve 237 300 forint volt. A bruttó és a nettó átlagkeresetek egyaránt 12,1%-kal nőttek az előző év azonos időszakához képest.

Az ING gyorselemzése szerint ez azt jelenti, hogy a tavalyi év átlagához képest is tovább erősödött a bérkiáramlás. Ez elsősorban a versenyszférában zajló béremelések következménye, melynek egyik összetevője, hogy a cafeteria átalakításával annak egy részét a vállalatok már bérben fizetik ki.

 

A versenyszféra bérnövekedése már hét egymást követő hónapban múlta felül az állami szféra adatát, februárban 12,1 százalékos növekedést mért a KSH. Ezzel szemben az állami szférában 11,9 százalékos volt az átlagbér növekedése. Átlag felett nőttek a bérek a feldolgozóiparban, az építőiparban és a mezőgazdaságban is, vagyis főként ott, ahol egyre akutabb a munkaerőhiány.

Lehet, hogy már elértük a teljes foglalkoztatottságot - marad a kétszámjegyű béremelkedés

Az alkalmazásban állók létszáma tovább emelkedett, megközelítve ezzel a 3,2 millió főt, ami újabb rekordot jelent. A tegnapi munkanélküliségi adatokhoz hasonlóan a mai adatközlés is azt sugallja, hogy a magyar munkaerőpiac nagyon közel áll vagy már el is érte a teljes foglalkoztatottságot.

Előre tekintve arra számítanak az ING szakemberei, hogy átlagosan közel 10 százalékos lehet a bérnövekedés a magyar gazdaságban, melyet továbbra is főként a munkaerőhiány okozta béremelés hajt majd.

A közfoglalkoztatottak miatt tűnik alacsonynak az eü-szféra fizetése?

A bruttó átlagkereset a pénzügyi, biztosítási tevékenység gazdasági ágban volt a legmagasabb (612 900 forint), a – közfoglalkoztatottak jelentős  részét magában foglaló – humán-egészségügyi, szociális ellátás területén pedig a legalacsonyabb (229 500 forint). Közfoglalkoztatottak nélkül a humán-egészségügy, szociális ellátás ágban a bruttó átlagkereset értéke 298 300 forint volt - írja a KSH.

A közfoglalkoztatottak száma egyébként tovább csökkent, februárban már csak 111 600-an voltak így alkalmazásban:

 

A férfiak többet keresnek, mégis az ő bérük emelkedik jobban

A bruttó átlagkereset a teljes munkaidőben alkalmazásban álló férfiak körében 376 900 forintot, míg a nők körében 313 000 forintot ért el, amely a férfiak esetében 12,1, a nők esetében pedig 10,2 százalékos növekedést jelent egy év alatt.

(Privátbankár.hu)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!