4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Alig fél évvel ezelőtt emelkedett legutóbb a parlamenti képviselők fizetése, most - az országos bérfolyamatokat követve - újabb tízezrekkel többért dolgoznak a honatyák és honanyák.

A hivatalos indoklás szerint mivel évek óta nem emelkedett a parlamenti képviselők bére, ezért a pedagógusok, az egészségügyi dolgozók és a többi szektor alkalmazottai után itt az ideje a képviselői fizetések felzárkóztatásának is. Ez azonban annyira jól sikerült, hogy

miközben az országos átlagos bruttó bér 2014-től mostanáig 54,9 százalékkal emelkedett, több képviselő fizetése ugyanezen időszak alatt, a mostani emelést is figyelembe véve 70-77 százalékkal nőtt.

Ilyen nagyarányú bérrobbanás nagyjából 30 képviselőt érint a parlamenti adatlapok alapján. Pontos létszámot jelenleg azért is nehéz mondani, mert Kövér László több ellenzéki képviselőt is fizetés-megvonással szankcionált egy decemberi parlamenti ülésen mutatott magatartásuk miatt. Így 7 képviselő esetében arra következtethetünk adat hiányában, hogy esetükben a teljes márciusi fizetés elvonásra került, míg mások 100-160 ezer forint juttatáshoz még a szankció tükrében is hozzájutottak.

Fotó: MTI
Fotó: MTI

A béremelésekre visszatérve, a lejobban kereső házelnök, Kövér László fizetése 2,4 millió forintról 2,67 millióra emelkedett, ami majdnem nyolcszor több az országos átlagnál. A frakcióvezetők fizetése is megközelíti a havi bruttó 2 millió forintot: a februári 1,78 millió után 1,979 szerepel a bérlapon. A mostani emelésnek köszönhetően a legkevesebbet kereső országgyűlési képviselők bére súrolja az 1 millió forintot, 891 ezer forintos bruttójuk 989 700 forintra emelkedett. Igaz, esetükben rendkívül csalóka a kép, hiszen egyéb betöltött tisztségükért, a kormánytagként vállalt szerepükért - péládul miniszterként - szintén juttatásban részesülnek. A miniszteri javadalmazás 1,8 millióról majdnem havi 2 millió forintra emelkedett márciustól.

Vagyis az a képviselő, aki két helyről kapja a fizetését, a juttatása havi bruttó 2,6 millióról 2,9 millióra ugrott egyetlen hónap alatt - ez havi 10,4 százalékos növekményt jelent. Ez nagyjából megfelel annak a mértéknek, amennyivel januárban emelkedett a bruttó átlagkereset a nemzetgazdaságban.

A képviselők negyede még semmit sem csinált idén a parlamentben

A képviselői munkáról legkönnyebben a parlamenti aktivitáson keresztül kaphatunk képet, noha nem szabad arról sem megfeledkezni, hogy egy képviselő nemcsak az Országházban, de a választói körzetében is tevékenykedhet. Utóbbiról azonban valamivel nehezebb informálódni - főleg közel 200 személy esetében. Ezért a parlamenti adatlapok segítségével jártunk utána annak, hogy a képviselők idén mennyire voltak aktívak a parlamentben - hány felszólalást és önálló indítványt rögzítettek a nevük mellé.

Ez alapján megállapítható, hogy a képviselők közel negyede úgy kapta a fizetésemelést, hogy idén még semmilyen aktivitást nem mutatott a parlamentben.

Egészen pontosan 47 képviselő neve mellett szerepel a nulla érték a felszólalásoknál és az önálló indítványoknál egyaránt. Közülük:

  • 2 jobbikos,
  • 2 KDNP-s
  • és 43 fideszes honatyát találni.



Jöjjön el a 2019-es év egyik legizgalmasabb KKV-eseményére! Több mint 50 előadó és panelbeszélgetés-résztvevő 5 szekcióban! Hogyan tudják kihasználni a magyar KKV-k a digitalizációban rejlő lehetőségeket, és miből tudják ezt finanszírozni? A geopolitikai kihívások, a Brexit és a kereskedelmi háború tükrében mi vár a magyar KKV-kra?
Néhány név az előadók közül: MAGYAR LEVENTE - Külgazdasági és Külügyminisztérium, miniszterhelyettes - JAKAB LÁSZLÓ - Innovációs és Technológiai Minisztérium, miniszteri főtanácsadó - FÁBIÁN GERGELY - Magyar Nemzeti Bank, igazgató - WOLF LÁSZLÓ - OTP Bank, vezérigazgató-helyettes - JELASITY RADOVAN - Erste Bank, vezérigazgató - BALOG ÁDÁM - MKB Bank, elnök-vezérigazgató - HEGEDÜS ÉVA - Gránit Bank, elnök-vezérigazgató - BÚZA ÉVA - Garantiqa, vezérigazgató - RASKÓ GYÖRGY - agrárközgazdász - SALGÓ ANDRÁS - BMW Group Magyarország - FERNBACH ZOLTÁN - Mercedes-Benz Hungária Kft., Hálózatfejlesztési és tréning igazgató - LAUFER TAMÁS - IVSZ, elnök
*/

A néma leventék is hozták a formájukat:

  • Bíró Márk,
  • Farkas Flórián,
  • Kubatov Gábor
  • és Simonka György

továbbra sem érezte úgy, hogy meg kellene szólalnia. Ők 2014 óta szótlanul ülik végig az üléseket. Fizetésük márciustól bruttó 1,2 és 1,7 millió forint között szóródik.

Ebből a szempontból a legaktívabb idén a KDNP-s Rétvári Bence volt 62 felszólalással, mögötte a jobbikos Z.Kárpát Dániel szerepel 41, majd a szintén KDNP-s Nacsa Lőrinc 29 felszólalással. A Fidesz padsoraiból Völner Pál hangját lehetett a legtöbbször hallani 2019-ben, összesen 26-szor, a DK soraiból Gréczy Zsolt 25, a Párbeszédből Tordai Bence 21, az LMP-ből Csárdi Antal 18, az MSZP-ből pedig Korózs Lajos 14 felszólalással szerepel a legaktívabb képviselők listáján.

Míg azonban a kormánypártiak jellemzően a felszólalásokban jeleskednek, az ellenzéki képviselők az önálló indítványok terén mutatnak fokozott aktivitást. Ebből a szempontból toronymagasan a jobbikos Lukács László György áll az élen, idén 109 indítványt jegyez, míg párttársa, Gyöngyösi Márton áll a második helyen, 81 indítvánnyal. Az MSZP-s Mesterházy Attila a dobogó harmadik fokára került 64 idei indítvánnyal, a DK-ból pedig Vadai Ágnes a legtevékenyebb 58 indítvánnyal, az LMP-s Demeter Márta pedig 55-öt jegyez.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!