3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az átlagos infláció 4 százalék alá lassult márciusban, az élelmiszerárak azonban egy hónap alatt is szokatlan mértékben megugrottak, az éves drágulás pedig 7 százalék fölé ugrott ebben a kategóriában - azaz már mérhető volt a koronavírus miatti pánikvásárlások hatása.

A februári 4,4 százalék után 2020. márciusban a fogyasztói árak átlagosan 3,9 százalékkal magasabbak voltak az egy évvel korábbinál. Kiugró mértékben emelkedett az élelmiszerek ára, amiben már a KSH értékelése szerint is szerepet játszhattak a koronavírus-járvány hatásai. 

Ahogy a hivatal pókháló-ábráján jól látszik, az élelmiszerek mellett a szeszes italok, dohányáruk ára emelkedett jelentős mértékben. A főcsoportok közül csak a tartós fogyasztási cikkek ára csökkent egy év alatt, de a jármű-üzemanyagok árán is már látszik a jelentős olajáresés hatása:

A sertéshús, az idényáras élelmiszerek, egyes alapélelmiszerek ára is elszállt

Februárban az élelmiszereknél még 7 százalékos éves emelkedést jelentett a KSH, ez márciusra 7,3 százalékra emelkededett. Ezen belül a sertéshúsé 27,4, a párizsi, kolbászé 20,8, a szalámi, szárazkolbász és sonkáé 12,2, az idényáras élelmiszereké (burgonya, friss zöldség, gyümölcs) 11,9, a cukoré 10,1, a tejé 9,1, a kenyéré 8,4 százalékkal lett magasabb. 

A Privátbankár.hu saját felméréssorozata márciusban nagyon hasonló eredményre jutott élelmiszer-fronton: a hipermarketekben éves szinten közel 7 százalékos áremelkedést mértünk. Az eltérő módszertan miatt az adatfelvételben egy hónappal előrébb járunk, mint a KSH, a tegnap megjelent legfrissebb Árkosár-adatok tovább gyorsuló áremelkedést mutatnak: áprilisban már 9 százalékot meghaladó élelmiszerár-emelkedést mértünk. Részletek >>

A szolgáltatásokért 3,8 százalékkal kellett többet fizetni, ezen belül a lakbér 8,7, a belföldi üdülés ára pedig 8,1 százalékkal nőtt. (A koronavírus-válság hatására a következő hónapokban ezekben a kategóriákban biztosan lesz komolyabb visszaesés.) 

A havi adatot az üzemanyag húzta le és az élelmiszer fel

A járműüzemanyagok ára 2,1 százalékkal csökkent éves összehasonlításban - az előző hónaphoz képest viszont 5,3 százalékkal esett, a havi inflációs adatot önmagában 0,4 százalékponttal mérsékelte ez a termékkör. Egy hónap alatt összességében 0,2 százalékkal emelkedtek az átlagos fogyasztói árak, de az élelmiszereknél itt is kiugró értéket mértek: egyetlen hónap alatt szokatlanul nagy mértékben, 1 százalékkal nőttek az élelmiszerárak, amiben a koronavírus-járvány okozta megnövekedett kereslet is szerepet játszhatott.

Az éves maginfláció tovább emelkedett: az előző havi 4,1 százalék után újabb többéves csúcsra, 4,3 százalékra kúszott fel a szűrt adat, amelyet az MNB is figyel a monetáris politikai döntések meghozatalakor.

A nyugdíjasok pedig ismét rosszabbul jártak, mint az átlag: a nyugdíjas fogyasztóiár-index 4,2 százalék volt márciusban - erre már nem lesz gyógyír a 13. havi nyugdíj sem. Elemzésünk a friss adatokról itt >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!